Ministerstvo zamítlo odvolání Dětí Země kvůli stavbě D1

Dálnice D1.

Ministerstvo životního prostředí zamítlo odvolání ekologické organizace Děti Země proti výjimce ze zákona týkající se zásahu do biotopů se zvlášť chráněnými druhy živočichů kvůli plánované stavbě D1 z Říkovic do Přerova.

Postup ekologů vyvolal v Přerově velké emoce, město se obávalo, že mohou svými kroky stavbu dálnice zbrzdit až o několik let. Ministerstvo však v tomto případě odkazuje mimo jiné na převahu veřejného zájmu.

Děti Země se odvolaly proti stanovisku krajského úřadu, který pro stavbu posledního chybějící dálničního úseku povolil výjimku ze zákona k zásahu do biotopů 26 zvláště chráněných druhů živočichů. Jde například o batolce červeného, křečka polního či skokana štíhlého, kteří by mohli stavbou podle ekologů trpět. "Z rozhodnutí a ani jejich podkladů nevyplývá, že by mělo dojít k závažným škodlivým zásahům do přirozeného vývoje daných živočichů," stojí ve stanovisku ministerstva.

Podle ministerstva jsou splněny všechny podmínky pro udělení výjimky. Jeho zástupci poukazují na to, že výjimku ze zákazů lze povolit pouze tehdy, když jiný veřejný zájem převažuje nad zájmem ochrany přírody. Již krajský úřad k veřejnému zájmu a jeho převaze uvedl, že zprovoznění úseku sníží zatížení sídel automobilovým provozem a především odvede tranzitní dopravu z přetíženého Přerova.

Stanovisko předsedy Dětí Země Miroslava Patrika se zatím nepodařilo získat. Podle ředitele brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic Davida Fialy jde však zřejmě jen o dílčí úspěch. "Je to pozitivní zpráva. Beru to jako dílčí krok, můžeme pokračovat v územních řízeních," řekl Fiala. Podle něj však záleží na dalších krocích ekologů, v úvahu totiž přichází i soudní přezkum. "Pokud by v dalších krocích přestali, půjde o zdržení v řádu měsíců, pokud půjdou dál, jsou to roky," doplnil Fiala.

Vedení Přerova zprávu ministerstva obdrželo v úterý, rozhodnutí přivítalo. Náměstek primátora Petr Měřínský poukázal znovu na to, že po dokončení budovaného úseku D1 z Lipníku do Přerova se město může stát dopravním špuntem. "Už teď Přerované trpí, protože město je dopravně přetížené. Proto už opravdu počítáme dny do začátku stavby úseku, který Přerovu v mnoha ohledech pomůže," uvedl Měřínský (ANO).

Ohrožení stavby vyvolává v Přerově velké emoce, primátor Vladimír Puchalský (Společně pro Přerov) kvůli obavě z jejího oddálení oblepil minulý týden město plakáty vyzývající obyvatele města, aby kontaktovali přímo předsedu Dětí Země Patrika. Ten jeho krok označil za bizarní retro a typický agresivní způsob dialogu politické moci s angažovanými občany.

Desetikilometrový úsek z Říkovic do Přerova je posledním chybějícím úsekem na D1 z Prahy přes Brno a Ostravu do Polska. Předloni začala stavba úseku mezi Lipníkem a Přerovem, na který má tato zbývající část navázat.

Foto: ČTK/Pavlíček Luboš

Autor: ČTK

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi