Jak vnímá česká muslimka teroristické útoky na francouzskou redakci Charlie Hebdo? Urážejí ji karikatury časopisu? Souhlasí s kamenováním žen za cizoložství? Serveru TÝDEN.CZ se podařilo vyzpovídat muslimku žijící v Praze, která studuje Institut mezinárodních studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.
Studujete na Fakultě sociálních věd. Jak vnímají učitelé ve škole to, že nosíte šátek?
Co se týče školy, přinesl mi šátek pouze sympatie některých členů učitelského sboru, kteří ocenili multikulturní obohacení během jejich přednášek a seminářů. Nikdy jsem se nesetkala se zaujatým či nepřátelským postojem.
Jak se stavíte k událostem, které staly minulý týden v Paříži?
Útoky kvůli karikaturám odsuzuji, zároveň však souzním s názorem pana Halíka, že i svoboda slova má své hranice. Tím se neodvolávám pouze na karikatury proroků, ale protože jsem vždy byla citlivá na židovskou otázku, tak mi karikatury ve spojení s holocaustem přijdou ubohé a odporné.
Za útoky však mimo muslimských radikálů viním i bezpečnostní složky, které dva již mrtvé vrahy, nechaly bez větších potíží vrátit se z Blízkého Východu zpět do Francie. Stejně tak nyní odsuzuji britská média, která dala prostor radikálnímu imámovi z Londýna Anjemu Choudarymu, který útoky na pařížskou redakci označil za legitimní. Tento učenec veřejně vyzývá muslimy k zapojení se k ISIS a k nenávisti vůči nemuslimům. Být na jeho přednášce já, volala bych policii. Nechápu, že s tím imigrační úřad nic nedělá a média mu dávají prostor, aby se zpopularizoval. Pak se budeme opět divit tomu, že došlo k nějakému neštěstí a svou zlost si vylijeme na normálních muslimech, kteří s tím nemají nic společného.
Jak vnímáte samotné karikatury Charlie Hebdo? Uráží vás jako muslimku?
Ano uráží. Urážely by mě však i jako křesťanku. Za jediný legitimní odpor však považuji demonstraci či trestní oznámení, ne vraždu.
Jak vnímáte svobodu slova, jednu ze základních evropských hodnot jako muslimka, žijící v Evropě?
Absolutní svoboda slova v Evropě stejně neexistuje. Ale i tak by měla mít své hranice. Tak jako my nemůžeme podněcovat k nenávisti vůči nevěřícím (a někteří z nás jsou za to i trestně stíháni), nesmí ani ostatní podněcovat k nenávisti vůči nám, viz facebookový příspěvek poslance Okamury "nenakupujte kebaby, nerozměňujte v arabských směnárnách" atd. Pan Okamura tento svůj přešlap obhajuje tím, že jde pouze o legitimní provokaci, která by v muslimech neměla vzbuzovat odpor. Jak by se ale lidé tvářili na to, kdybychom se hromadně začali modlit na Václavském náměstí a provolávali Adhán (svolávání k modlitbě)? Zůstalo by to bez odezvy?
Setkala jste se někdy s projevem nenávisti k vaší osobě jako muslimce od té doby, co jste konvertovala?
Pohledy cestujících v tramvaji nejsou vždy úplně příjemné, avšak s projevy nenávisti jsem se setkala pouze párkrát. Největším zlem je internet, tam nemá člověk zábrany psát věci, které by mi jinak do očí neřekl.
Setkala jste se s nějakým projevem nenávisti k vaší osobě jako muslimce po událostech v Paříži?
Nezaregistrovala jsem žádnou změnu, je to pořád stejné. Spíš bych řekla, že se události změnily po kauze "nošení šátků ve školách". Do té doby se tu žilo o trochu lépe.
Cítíte se bezpečně v ČR?
Jsem optimista. Mám Česko i Čechy ráda, manžel si to tady taky zamiloval. Domů se vracím často i kolem půlnoci a nikdy se mi nic nestalo. Takže věřím, že lidská dobrota je silnější.
Co říkáte na výroky šéfa muslimské komunity v ČR o kamenování žen?
Pan Abbás se nejednou vyjádřil velmi nešťastně. Kamenování je součástí islámského práva šarí'a, jako muslimka ho tedy musím respektovat. Je ale docela důležité zmínit, že kamenování se netýká jen žen, ale i mužů (to, že se dnes kamenování praktikuje v rozporu s islámským právem, dokazuje fakt, že jsem nezaznamenala ještě žádný případ ukamenovaného muže kvůli cizoložství, ačkoli se ho dopouštějí v mnohem větší míře než muslimky). Tento trest byl na základě práva šarí'a vykonán pouze v případě, kdy se viník přiznal. To, co se děje teď, nemá v šarí'i oporu (trestu kamenování musí předcházet dlouhý soudní proces, u kterého musí být stoprocentní jistota, že se dotyčný jedinec cizoložství dopustil - k čemuž nikdy nedošlo) a já to absolutně odsuzuji. Vzhledem k situaci v muslimském světě, kde se muslimové vzájemně vraždí a kde jsou soudci často zaujatí či lehce podplatitelní, nemá smysl toto právo zavádět.
Dalším faktem je, že cizoložství je společně s vraždou hned po nevíře v Boha druhý největší hřích. Pokud jako muslimka v Boha věřím a vím, že za cizoložství bych si zasloužila smrt, tak se ho nikdy nedopustím. Kamenování tedy funguje spíše jako jakýsi pojem, hrozba. Fakticky by k tomuto trestu téměř nedocházelo, stejně jako k sekání rukou za krádež (což se v některých islámských státech praktikuje) - kolik jednorukých Arabů jste ale už viděli?
Nemyslíte si, že jeho veřejná vystoupení muslimské komunitě ještě více ubližují?
Bohužel ano. Přesto bych ráda dodala, že si pana Abbáse vážím - je aktivní v otázce ženských práv a mnoha mým kamarádkám v případě nesnází pomohl. Ačkoli postoje pana Abbáse na základě zpráv z médií vyznívají jinak, jde spíše o špatnou češtinu, než o špatný charakter.
Co si myslíte o právu šarí'a? Není podle vás zastaralé? Dokážete si představit jeho uplatňování v Evropě?
Šarí'a je Boží zákon. Nikdy bych si tedy netroufla říci, že je zastaralý (stejně jako bych si to netroufla říct například o Tóře, ačkoli by se jako zastaralá mohla jevit). Důležité je určit, co vlastně šarí'a je. Netýká se pouze trestního, ale i například rodinného či ekonomického práva. Pokud by se zde mohly zavést tzv. "Islámské účty" (které již dlouhou dobu fungují v Anglii a které smíme používat z důvodu neexistence úroků), tak bych s tím problém neměla. Stejně jako s faktem, že by sňatky uskutečněné v mešitě byly uznávány státem.
Absolutně však nesouhlasím se zaváděním tzv. "šarí'a zón", kde se zákony uplatňují i na nemuslimech, ačkoli se to nesmí. Mimochodem, žádná "šarí'a policie" v dobách proroka Muhammada neexistovala. Každý muslim, který své náboženství praktikuje, šarí'u fakticky dodržuje a žádnou "policii" k tomu nepotřebuje. Beru to jako velmi nešťastný pokus o přiblížení nemuslimů k islámu a byla bych mezi prvními, kdo by proti pokusům o jejich zavedení v České republice stál. Ztotožňuji se s přednáškou islámského duchovního v nejmenovaném anglickém městě, na které byl můj manžel, a během které tento duchovní říkal: "Nemáte právo zavádět či požadovat zavedení práva šarí'a v zemi, kde představujete 5 % populace. Pokud chcete toto právo zavádět, snažte se o to ve svých rodných zemích." To přesně si myslím i já.
Ve veřejné debatě se nyní objevuje, že islám je násilné náboženství, jak to vnímáte vy?
Islám odsuzuje zabíjení nevinných a ospravedlňuje boj pouze v případě obrany. Teroristické činy jsou výsledkem mentálně vyšinutých jedinců, kteří by jakoukoli ideologii dokázali převrátit k obrazu svému. Ne jen Korán, ale i Bibli a Tóru, které se násilnostmi jen hemží. Muslimů je na světě kolem 1,5 miliardy. Kdyby opravdu islám vybízel k vraždění a násilnostem, tak už jsme všichni dávno po smrti.
Je islám kompatibilní s evropskými myšlenkami a hodnotami?
Žiji v rámci této společnosti absolutně bezproblémově (pracuji i studuji) a přitom své povinnosti v rámci své víry dodržuji. Lidé se často odkazují na Anglii, která má problémy s muslimskými přistěhovalci. Já se však nikdy nesetkala s žádnými multikulturními neshodami, a to jsem byla i v částech měst (Liverpool, Manchester, Bolton), kde měli muslimové v rámci obyvatelstva převahu. Přes zažitý názor, že Britové mají s muslimy problém a bojí se jich, mě Angličanky za přepážkou u banky či za pokladnou nejednou oslovily "love" anebo "darling". Manžel s Brity také vychází naprosto bezproblémově a má mezi nimi kamarády.
Jak vy jako muslimka vnímáte Islámský stát?
ISIS je pro mě zrůdná organizace, která si ve svém názvu nezaslouží mít slovo "islámský". Přála bych si, aby ISIS zmizelo tak rychle, jak vzniklo a všichni, kteří se dopustili zvěrstev jak na muslimech, tak na křesťanech, byli po právu potrestáni. Češi často zapomínají na jednu věc. ISIS nevyhlásilo válku pouze jim, ale i nám, muslimům, kteří s nemuslimy žijeme. V současnosti se tak mnoho muslimů ocitá v situaci, kdy ho nenávidí jak nemuslimská společnost, která je chce vyhnat, tak někteří muslimové, kteří jim slibují smrt.
Romaně Červenkové je 22 let, žije v Praze, kde navštěvuje Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy. K islámu inklinovala již od roku 2010, na počátku roku 2011 se zaregistrovala na muslimské seznamce, kde také poznala svého budoucího manžela. Ač si původně po sňatku chtěla zachovat svoji původní víru křesťanství, nakonec po dlouhých úvahách k islámu konvertovala v roce 2012. Nikdo ji však podle jejich slov do ničeho nenutil. V prvním roce byla její víra vrtkavá, základy sice znala, ale s novými informacemi se objevovaly samozřejmě i pochybnosti. Ty však zahnalo následné samostudium a nyní je ve své víře pevnější. Velmi kriticky se také staví k současnému islámskému světu. |
Na nedostatek učitelů matematiky chce upozornit nadační fond Matika Česku. Vznikl na základě stejnojmenného projektu nadace...
Na prázdná místa na zdi auly Gymnázia Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi se vrátily jako repliky dva historické obrazy. Malby se...
Ve stínu revolučních událostí v Československu zůstala 28. listopadu 1989 jiná převratná událost - první transplantace kostní...
Pražský dopravní podnik (DPP) v sobotu nasadí do provozu devět vánočně vyzdobených tramvají a autobusů. Než tyto vozy vyjedou na...
Příjemné vánoční zklidnění najdete jako každý rok v adventním čase od 28. listopadu v Holešovické tržnici. Těšit se můžete na...
Náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib bude kandidovat na předsedu Pirátů. Informoval o tom v dnešní tiskové zprávě. Chce, aby...
Ve dnech 22. a 23. listopadu se v Cubex centru na pražské Pankráci uskuteční Intimity Festival, který přináší do České republiky...
Akademie Michael, která se dlouhodobě řadí mezi přední vzdělávací instituce v oblasti umění a médií, má důvod k oslavám. Dominik...
Budova Legatica spadá do areálu Nové Waltrovky, projektu Penta Real Estate, v Praze 5 a navazuje na první úspěšnou etapu...
Evropská unie podpoří deset projektů Správy železnic (SŽ) na modernizaci české železnice částkou 11,5 miliardy korun. Peníze...
Zahájení výroby biometanu ve fermentační stanici ve Vysokém Mýtě se opožďuje. Město vloni léta odstavené zařízení pronajalo...
Praha má ve svých ulicích žhavou novinku – IQOS friendly taxíky, které jako vůbec první představila ve své flotile jedna z...
I mezi těmi nejmladšími jsou hrdinové, jejichž velké činy si zaslouží uznání a pozornost. S cílem podpořit právě tuto myšlenku...
Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to...
Významná Galerie 400 ASA, která v rámci svého programu Push Process pomáhá mladým fotografům na počátku kariéry, přizvala ke...
Vedle liberecké radnice a vysílače na Ještědu je Centrum Babylon jedním z nejznámějších turistických cílů severočeské metropole....
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (FF UK) chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti. Nechá například upravit vrátnici, aby z ní...
Manželé Paulovi, kteří vybojovali 6. místo na olympiádě 2022 v Pekingu, se znovu stali mistry republiky. V úterý získali svůj...