Brabec se brání: Souhlas k průzkumu ložisek lithia jsme dát museli

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Povolení k průzkumu ložisek lithia v ČR muselo ministerstvo životního prostředí ze zákona soukromé firmě prodloužit, řekl ministr Richard Brabec (ANO). V případě nesouhlasu mohlo podle něj ministerstvo průmyslu a obchodu prodloužení zastavit. Šéf ANO Andrej Babiš kritizoval memorandum o těžbě lithia mezi ministerstvem průmyslu a firmou European Metals Holdings. Podle volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka ale postupoval ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) v rámci toho, co umožnily předchozí kroky Brabce.

"Prohlášení pana Zaorálka považuji za skandální. Jde jednom o to, jestli je špatně informován od pana kolegy Havlíčka, nebo to jen nepochopil," řekl ministr životního prostředí Brabec.

Licence k průzkumu byla udělena, a následně prodloužena české firmě Geomet, kterou vlastní australská společnost European Metals Holdings. Ministerstvo životního prostředí se podle Brabce musí při prodlužování licencí striktně řídit geologickým zákonem. "Nemůžeme selektovat, které firmě souhlas k průzkumným pracím dáme, pokud firma všechno splní. Ať už je to firma česká, nebo zahraniční," doplnil.

Ze zákona podle Brabce musí být licence ke stanovení průzkumného území poskytnuta komukoli, pokud splní základní podmínky. O licenci pak nerozhoduje ministr, ale ve správním řízení odbor výkonu státní správy. "Příslušný správní orgán se vždy při stanovení průzkumné licence ptá MPO, zda je to v souladu se surovinovou politikou státu. A zatím se nikdy nestalo, že by někdo z MPO zpochybnil, že by taková licence v souladu se surovinovou politikou nebyla," uvedl Brabec. Podle něj by ministerstvo životního prostředí nemohlo licenci udělit právě jen tehdy, pokud by s tím nesouhlasilo ministerstvo průmyslu.

Ministerstvo průmyslu také mohlo podle Brabce dění kolem případné těžby lithia ovlivnit změnou surovinové politiky. "A samozřejmě je možné, že se (do správního řízení o licenci k průzkumu) může přihlásit kdokoli, včetně státního podniku Diamo. To ale nikdy takový zájem nemělo," doplnil.

Memorandum s australskou firmou podepsal ministr průmyslu Havlíček v pondělí. Dokument podle Havlíčkova vyjádření posiluje vliv státu na projekt těžby lithia na Cínovci a zároveň nijak nepředjímá výsledek případného povolování těžby. Podle Brabce je však memorandum zbytečné. "Bylo údajně projednáváno. My jsme ale nedostali text memoranda. Až krátce před podpisem jsem byl panem ministrem Havlíčkem vyzván, abych memorandum spolupodepsal. Odmítl jsem to, protože jsem pro to vůbec neviděl důvod," řekl ministr životního prostředí.

Podle Brabce je zvláštní, že bylo memorandum podepsáno krátce před volbami, protože se neobjevily žádné urgentní důvody k podpisu.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi