První den v Bílém domě odstoupím od TPP, hlásí Trump

Budoucí americký republikánský prezident Donald Trump (vlevo) a dosluhující demokratický prezident Barack Obama.

Budoucí americký prezident Donald Trump chce hned první den ve funkci ohlásit odstoupení od transpacifické obchodní dohody TPP, která je součástí politického odkazu dosluhující hlavy státu Baracka Obamy. Trump ve videovzkazu zveřejněném na portálu YouTube prohlásil, že chce místo TPP, kterou považuje za nevýhodnou pro americkou ekonomiku, dojednat spravedlivé bilaterální dohody.

Anketa:

Je pro Česko dobrou zprávou, že byl prezidentem USA zvolen Donald Trump?

"Požádal jsem svůj tým pro převzetí moci, aby připravil seznam akcí, ke kterým můžeme přikročit první den," řekl Trump, který se vlády ujme 20. ledna 2017. "Chystám se vydat oznámení o úmyslu odstoupit od transpacifické obchodní dohody," dodal s tím, že TPP nahradí férové bilaterální dohody, které navrátí práci a pracovní místa zpět do Ameriky.

Dohodu TPP letos v únoru podepsalo 12 zemí - vedle Spojených států rovněž Japonsko, Brunej, Malajsie, Vietnam, Singapur, Austrálie, Nový Zéland, Kanada, Mexiko, Chile a Peru. Dohoda pokrývá asi 40 procent světové ekonomiky, ale prochází ještě dvouletým ratifikačním obdobím. Aby začala fungovat, musí ji schválit nejméně šest států, které budou představovat 85 procent hrubého domácího produktu (HDP) 12 signatářských států.

Jako první na Trumpovo oznámení reagoval japonský premiér Šinzó Abe, který je nyní v Argentině. Podle něj by TPP bez USA postrádala smysl. Řekl také, že během sobotního setkání v Limě se zástupci ostatních signatářských zemí TPP nevedl se svými protějšky žádné diskuze o tom, jak dohodu uvést do praxe i bez účasti Washingtonu.

Australský premiér Malcolm Turnbull řekl, že ostatních 11 států ratifikaci smlouvy podporuje a chce, aby dohoda fungovala. "Pan Trump a jeho nový Kongres musejí učinit vlastní rozhodnutí v zájmu Ameriky," řekl. Malajsijský premiér Najib Razak si myslí, že "Donald Trump má jako demokraticky zvolený příští prezident USA právo činit politická rozhodnutí, která bude považovat za správná".

Předseda vlády Nového Zélandu John Key se vyjádřil kritičtěji. "Spojené státy nejsou ostrov a nemohou si říkat, že nebudou obchodovat se zbytkem světa. V určitém bodě to budou muset vzít v úvahu," řekl.

Ekonom Harumi Taguči se podle zpravodajského serveru BBC domnívá, že "zhroucení TPP vytvoří v Asii vakuum a že se začíná hovořit o tom, že se je chystá vyplnit Čína".

Podle analytiků bude Čína prosazovat regionální obchodní dohodu s názvem Regionální všeobecné ekonomické partnerství (RCEP), která nemá zahrnovat americký kontinent. Tato dohoda ale podle znalců nepřinese asijským zemím výhody srovnatelné s TPP, protože mnohé z nich už mají přednostní přístup na čínské trhy v rámci dohody mezi Čínu a státy ze Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) z roku 2010.

Ačkoli se některá média v souvislosti s Trumpovými slovy o TPP zmínila o prezidentském nařízení, Trump o něm ve skutečnosti nehovořil a použil termín akce. Zatímco nařízení má právní závaznost, akce je podle experta na americkou politiku Toma Murseho spíše neformálním návrhem či postupem, navíc většinou bez právní závaznosti.

Trump ve videovzkazu ujistil občany Spojených států, že práce na převzetí moci pokračuje bez komplikací a že vedle odstoupení od TPP chystá řadu dalších opatření, která mají přispět k blahobytu v zemi. "Moje agenda bude založena na jednoduchém principu - Amerika na prvním místě," vysvětlil Trump.

Základní fakta o transpacifické obchodní dohodě (TPP):

- K dohodě o Transpacifickém partnerství (TPP) dospěly Spojené státy, Japonsko a dalších deset významných zemí kolem Tichého oceánu loni v říjnu v Atlantě. Dohoda zahrnuje Japonsko, Brunej, Malajsii, Vietnam, Singapur, Austrálii, Nový Zéland, Kanadu, Mexiko, Chile, Peru a Spojené státy. Podepsána byla letos v únoru na Novém Zélandu.

- Dohodu nyní čeká dvouleté ratifikační období. Během něj musí konečný text schválit nejméně šest zemí, představujících 85 procent úhrnného hrubého domácího produktu (HDP) 12 signatářských států. Teprve pak bude možné uvést dohodu v život.

- Vzhledem ke své velikosti budou smlouvu muset ratifikovat Spojené státy a Japonsko, tedy největší a třetí největší ekonomika na světě. Čína, která má druhou největší ekonomiku na světě, součástí dohody není. V budoucnu by se k ní ale mohla připojit, nyní se snaží například prosadit svou vizi takzvaného Regionálního všeobecného ekonomického partnerství (RCEP), které by nezahrnovalo americký kontinent.

- Dohoda má omezením či odstraněním cel a dalších obchodních překážek uvolnit vzájemný obchod a stanovit společné standardy v mnoha oblastech, od práv zaměstnanců až po ochranu životního prostředí. Spojené státy, Mexiko, Kanada a Japonsko se kromě toho mezi sebou například dohodly na pravidlech, která určují, jak velká část vozidla musí být vyrobena v rámci účastnických zemí TPP, aby se na něj mohl vztahovat bezcelní status.

- Signatáři se například zavázali k dodržování Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy divoké flory a fauny (CITES), která přísně zakazuje obchod s ohroženými druhy zvířat nebo rostlin.

- Přísné jsou i pasáže věnované ochraně duševního vlastnictví, které například profesor Harvardovy univerzity Kenneth Rogoff označil sice za "přestřelené", podle něj to ale bylo nezbytné udělat kvůli usnadnění prodeje špičkové techniky do rozvojového světa, včetně Číny, bez obav, že takové zboží bude okamžitě klonováno.

- Dohoda pokrývá asi 40 procent světové ekonomiky a třetinu světového obchodu, jednalo se o ní pět let. Členské země nyní reprezentují více než 800 milionů obyvatel planety. Pro srovnání - chystané Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU by se týkalo zhruba 828 milionů obyvatel a asi 50 procent světového HDP.

- Smlouva má ale i své kritiky. Podle budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa je pro Spojené státy nevýhodná, Trump prosazuje podle něj spravedlivější bilaterální dohody. Americké odbory tvrdí, že američtí pracovníci budou v důsledku dohody čelit zahraniční konkurenci.

- Podle administrativy Baracka Obamy by však Spojené státy na smlouvě vydělaly, protože na některé trhy mají notně omezenou možnost se dostat kvůli vysokým clům, která pro jiné země neplatí. Smlouva by měla podle současné vlády také zvýšit životní úroveň a snížit chudobu.

- Obavy u kritiků například panují z posilování nadnárodních korporací a s tím související likvidace místních výrobců a zvyšování cen.

- Proti dohodě se loni postavila také například Světová zdravotnická organizace (WHO), která se obává, že TPP ohrozí kvůli přísným patentovým právům dostupnost zdravotnické péče a léků. "Pokud tyto dohody otevřou obchod, ale zavřou dveře dostupným lékům, pak si musíme položit otázku: Je toto vůbec pokrok?" řekla šéfka WHO Margaret Chanová.

Foto: ČTK , ABACA/Douliery

Autor: ČTK





Čtěte dále

Ruský rubl klesl k dolaru nejníže za 32 měsíců, od srpna ztrácí téměř čtvrtinu

Ruský rubl klesl k dolaru nejníže za 32 měsíců, od srpna ztrácí téměř čtvrtinu

Velkoobchod s potravinami Alimpex Food kupuje mlékárnu Laktos

Velkoobchod s potravinami Alimpex Food kupuje mlékárnu Laktos

Velkoobchod s potravinami Alimpex Food, který na český trh dodává i vlastní značky jako Dr. Halíř, Krajanka, Eiskaffee, Milkin...

Do aukce zámku Veleslavín se nikdo nepřihlásil, majetkový úřad ho nabídne Praze

Do aukce zámku Veleslavín se nikdo nepřihlásil, majetkový úřad ho nabídne Praze

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) zrušil elektronickou aukci pražského zámku Veleslavín, žádný ze zájemců...

Americký dolar po nejnovější statistice z USA oslabuje

Americký dolar po nejnovější statistice z USA oslabuje

Americký dolar dnes oslabuje. Reaguje tak na nejnovější statistiku z USA. Investoři jsou také opatrní ohledně slibů nově...

Daně už nemusí být strašákem ani ve veřejné správě. Nový online systém navíc pomůže s výukou ve školách

Daně už nemusí být strašákem ani ve veřejné správě. Nový online systém navíc pomůže s výukou ve školách

Denně aktualizovaný a odborný obsah, videoškolení či online podpora nejlepších českých odborníků v oblastech daní, mezd,...

Jaké technologické novinky přináší smsticket pro prodej vstupenek v roce 2025?

Jaké technologické novinky přináší smsticket pro prodej vstupenek v roce 2025?

Ticketingová platforma smsticket, známá svými moderními technologiemi, přichází s inovacemi, které mají za cíl usnadnit...

Skupina My Value Officer a skupina Talers oznámily obchodní partnerství

Skupina My Value Officer a skupina Talers oznámily obchodní partnerství

Skupina My Value Officer a poradenská skupina Talers oznamují uzavření strategického obchodního partnerství, jehož cílem je...

Předávání ocenění EuroBlech Awards v kategorii udržitelnosti. Cenu přebírá Jakub Šrot, CEO společnosti Beneva (čtvrtý zleva).

Úspěch projektu Saturnin na veletrhu EuroBlech 2024

Projekt Saturnin, vyvinutý českou společností Beneva, zaznamenal významný úspěch na veletrhu EuroBlech 2024, který proběhl od 22....

Vyhazovu často předchází pochvala nebo prémie, říká expert

Vyhazovu často předchází pochvala nebo prémie, říká expert

Vyhazovu nemusí předcházet kritika od vedoucího ani vytýkací dopis. Signály mívají někdy naopak podobu uznání či odměny. "S...

Na elektronickou agendu i podnikovou kyberbezpečnost lze získat evropské dotace

Na elektronickou agendu i podnikovou kyberbezpečnost lze získat evropské dotace

S fiaskem, které provází elektronické zpracování stavebního řízení, klesá v očích české veřejnosti důvěra v digitalizaci. Její...

 Návrat k původním pravidlům dohod o provedení práce mohou potěšit zaměstnavatele i brigádníky

Návrat k původním pravidlům dohod o provedení práce mohou potěšit zaměstnavatele i brigádníky

Nedávno jsme informovali o plánovaných změnách v oblasti dohod o provedení práce účinných od 1. ledna 2025. Konkrétně,...

Soutež o knihu: Rodinné bohatství

Soutěž o knihu Rodinné bohatství

Úspěch v podnikání je jen začátek. První generace podnikatelů nyní čelí nové výzvě – jak smysluplně spravovat své bohatství a...

Prague Sweet Festival alias tři dny plné sladkých zážitků

Prague Sweet Festival alias tři dny plné sladkých zážitků

Sladký svět plný cukrářského umění a zážitků přichází do Prahy, první ročník Prague Sweet Festivalu, největší cukrářskou a...

Týmovou práci ve firmách kazí rivalita a nedocenění, říká expert

Týmovou práci ve firmách kazí rivalita a nedocenění, říká expert

Čeští manažeři se cítí pod tlakem a zahlcení. V práci často "jedou na sebe", týmová práce nefunguje a frustrace se prohlubuje....

Digitalizované firmy odhadnou roční výsledek už nyní. Mohou lépe plánovat

Digitalizované firmy odhadnou roční výsledek už nyní. Mohou lépe plánovat

Začátek podzimu je v hospodaření firem významným milníkem. Pokud mají digitalizované, průběžně zpracované účetnictví, mohou díky...

Těžařský gigant Rio Tinto jedná o převzetí těžaře lithia Arcadium

Těžařský gigant Rio Tinto jedná o převzetí těžaře lithia Arcadium

Těžařský gigant Rio Tinto jedná o převzetí těžaře lithia Arcadium Lithium. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě. Finanční...

Nezletilí podnikatelé? Ve světě běžné, u nás stále spíše rarita

Nezletilí podnikatelé? Ve světě běžné, u nás stále spíše rarita

Influenceři, grafici, programátoři a IT testeři. I když je podnikání u nás stále jednoznačnou doménou dospělých, pomalu přibývá...

Vybere AI zaměstnance? Řadové ano, s manažery jí musíme pomoci

Vybere AI zaměstnance? Řadové ano, s manažery jí musíme pomoci

Lidi do call centra či na prodejnu může vybírat umělá inteligence dnes už z velká části sama. Výběr kvalifikovaných pozic a...

Ti nejlepší práci nehledají a nikdo o nich neví. Až na lovce hlav

Ti nejlepší práci nehledají a nikdo o nich neví. Až na lovce hlav

Mají kontakty na nejžádanější lidi z trhu práce, těší se jejich důvěře a jsou diskrétní. Lovci hlav čili headhunteři loví pro...

Rozšíření metra spěje ve Vídni do finále. V Praze je zatím v nedohlednu

Rozšíření metra spěje ve Vídni do finále. V Praze je zatím v nedohlednu

Obě metropole vypsaly veřejnou zakázku na dostavbu metra v roce 2020. Rakouské hlavní město metro pomalu dokončuje, v Praze se...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi