Čekáme víc českých turistů, hlásí Chorvatsko

Turisté v Chorvatsku.

Chorvatsko letos očekává mírný nárůst počtu českých turistů. Loni do země přijelo 731 tisíc Čechů, počet přenocování dosáhl 5,13 milionu, uvedlo chorvatské ministerstvo turismu. Průměrná cena zájezdu do Chorvatska se podle portálu dovolena.cz zvýšila až o 15 procent. Chorvatsko je dlouhodobě nejoblíbenější zahraniční destinací českých turistů.

"Od letošního ledna do půlky března stoupl počet návštěvníků z ČR o šest procent meziročně. Je obtížné nyní předpovídat celkovou letošní návštěvnost z ČR, ale očekáváme mírný nárůst. Celkově čekáváme zvýšení celkového počtu turistů o tři až čtyři procenta," uvedl Nikola Petričević z chorvatského ministerstva turismu.

Cestovní kancelář Vítkovice Tours má nyní vyprodáno přes 60 procent kapacit u Jadranu. "Z informací od dodavatelů víme, že zájem je nejenom z českého trhu, ale doslova z celé Evropy. Češi mají i nadále největší zájem především o Makarskou riviéru, tedy letoviska v oblasti Střední Dalmácie," uvedl generální ředitel CK Martin Lehocký.

Přestože Chorvatsko zůstává destinací, kam se Češi dopravují hlavně vlastními auty, poptávka po letecké dopravě letos rapidně stoupla - meziročně o 336 procent, vyplývá z údajů Student Agency. "Nejčastěji si klienti kupují letenky do Splitu, následuje Záhřeb, Dubrovník a Zadar," uvedla mluvčí společnosti Klára Majíčková.

"Hoteliéři pozorně sledují trendy v turistice a pro letošní rok mírně zvýšili ceny a také mnohem méně ochotně poskytují různé slevy. V uvedené souvislosti se cena průměrné dovolené mírně zvýšila," dodal Lehocký. S nízkými cenami last minute zájezdů podle něj letos nelze počítat.

Podle portálu dovolena.cz je u zakoupených zájezdů do Chorvatska patrný nárůst cen až o 15 procent. "Souvisí to s vyššími nároky Čechů na stravování i ubytování, čím dál častěji jsou požadovány kvalitnější služby. Chorvatsko je také typickou zemí pro dovolenou 'k moři na skok'. Někteří klienti se tam vydávají třeba jen na prodloužený víkend," uvedla Majíčková.

Řidiči, kteří letos v létě pojedou po chorvatských dálnicích k Jaderskému moři, se musejí také připravit na citelné zdražení mýtného. Podle tamního tisku bude zdražení dvojího druhu. V prvním kroku se srovnají ceny na dálnici vedoucí na jih do Dalmácie nebo na východ k srbské hranici s vyššími kilometrovými sazbami autostrády ze Záhřebu na Istrii. V letní turistické sezoně pak bude ještě na dálnicích spravovaných státními společnostmi zavedena zvláštní sezonní přirážka deset procent.

Foto: ČTK , Sojka Libor

Autor: ČTK

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi