SQL/DB Error -- [
  Error establishing a database connection!
 1. Are you sure you have the correct user/password?
 2. Are you sure that you have typed the correct hostname?
 3. Are you sure that the database server is running?
]
SQL/DB Error -- [
  Error establishing a database connection!
 1. Are you sure you have the correct user/password?
 2. Are you sure that you have typed the correct hostname?
 3. Are you sure that the database server is running?
]
SQL/DB Error -- [
  Error establishing a database connection!
 1. Are you sure you have the correct user/password?
 2. Are you sure that you have typed the correct hostname?
 3. Are you sure that the database server is running?
]
Tyden.cz | S podporou to jde rychleji

S podporou to jde rychleji

Parkovací dům v Kralupech nad Vltavou.

Jestli některá města v České republice opravdu dokážou využít maximum z evropských prostředků, které se nabízejí v rámci operačních programů (OP), patří Kralupy nad Vltavou rozhodně do této skupiny. S přispěním dotačních peněz mohli rychleji zlepšit komunikaci s občany, vypracovat strategické dokumenty, ale také zateplit budovy a vybudovat parkovací dům.

Ilustrační foto.

Efektivně využívat dotační peníze začali v Kralupech nad Vltavou už v prvním programovém období (2004-2006), pokračovali v druhém a třetím (2007-2013, 2014-2020) a chystají se i na výzvy z posledního období, které se váže k rokům 2021 až 2027. Vzhledem k mnohaletým zkušenostem nemají s přípravou žádostí žádný velký problém.

"Ve většině případů jde o záležitosti, které bychom řešili tak jako tak, ale pokud je možné využít evropské dotační peníze, jde to rychleji," říká místostarosta města Kralupy nad Vltavou Libor Lesák.

Nejvíce prostředků plynulo do kralupských projektů z IROP a OP Životní prostředí, ale významnou pomoc představoval i OP Zaměstnanost, ze kterého se financovaly projekty ve veřejné správě.

Lepší komunikace

Pod názvem projektu "Optimalizace procesů a postupů ve veřejné správě a profesionalizace zaměstnanců" si možná mnozí nedovedou představit nic konkrétního, ve skutečnosti jde ale o zcela jasné a praktické aktivity, na jejichž konci je benefit pro občany, v tomto případě obyvatele Kralup nad Vltavou a přilehlých obcí.

Zuzana Valášková z odboru realizace investic a správy majetku na Městském úřadě Kralupy nad Vltavou to vysvětluje: "Projekt Optimalizace procesů a postupů ve veřejné správě a profesionalizace zaměstnanců sestává ze tří částí. První představuje zjednodušeně řečeno školení úředníků, druhá zlepšení styku s veřejností prostřednictvím instalace nových elektronických úředních desek a třetí zpracování strategických dokumentů."

Zmíněný projekt týkající se modernizace veřejné správy byl většinově financován z Evropského sociálního fondu, konkrétně z OP Zaměstnanost. Z celkových nákladů téměř deset milionů plynulo z evropského fondu 8,5 milionu korun. Největší část spolkly elektronické úřední desky; zde bylo potřeba nakoupit i příslušné technické vybavení včetně softwaru.

Kralupy nad Vltavou mají samy 18 tisíc obyvatel. Jsou zároveň obcí s rozšířenou působností, takže "pod ně" patří ještě dalších 17 obcí. Třináct z nich projevilo zájem o instalaci elektronické úřední desky, aby jejich občané našli všechny užitečné informace v místě svého bydliště a přímo na jednom místě. "Tyto jednotlivé úřední desky jsou propojené s tou v Kralupech. Občané tam tedy najdou jak informace z městského úřadu, tak i z jejich obce, všechny vyhlášky a nařízení, seznam dokumentů, které potřebují například k vyřízení záležitostí v sociální oblasti," upřesňuje Zuzana Valášková a dodává, že velkou výhodou těchto desek je, že jsou interaktivní a jejich prostřednictvím lze s městem komunikovat.

Zároveň město Kralupy z této části dotace zafinancovalo také vznik nových webových stránek města, které jsou nyní významně přehlednější.

Školení a strategické dokumenty

Druhou oblastí, na kterou byly prostředky z OP Zaměstnanost využity, se týkala profesionalizace veřejné správy, jinými slovy školení úředníků. Jak opět vysvětluje Zuzana Valášková, zaměstnanci tím získali vyšší kvalifikaci a můžou poskytovat kvalifikovanější a kvalitnější služby občanům. Šlo například o školení v oblasti správního řádu, spisové služby, kontrolního řádu, územního plánu a podobně. Tato školení si ve velké míře zajišťovali v Kralupech vlastními silami, protože úřad má ve svých řadách k tomu akreditované pracovníky. Finanční prostředky šly v tomto případě na náhradu mezd za školení. Zúčastnilo se více než 90 procent úředníků.

Externí firmy přišly na řadu v případě kurzů k novému zákonu o odpovědnosti za přestupky, k finančnímu řízení, stavebnímu zákonu, k registru smluv, datové službě a některým dalším oblastem.

Ilustrační foto.

Třetím směrem, kterým putovaly prostředky z OP Zaměstnanost, byla tvorba strategických dokumentů města. Konkrétně šlo o vypracování energetického plánu, plánu sociálních služeb, koncepce dopravy ve městě a generelu cyklistické dopravy, projektu likvidace odpadu na celém území obce s rozšířenou působností a některých dalších dokumentů.

Materiály zpracovávaly ve spolupráci s městem externí organizace. Schválené dokumenty usnadňují strategické řízení města a pomáhají zastupitelům města při sestavování krátkodobých i dlouhodobých městských investic.

Lepší doprava a energetické úspory

Samotné zpracování dokumentů nemá pro občany žádný význam, ale na jejich základě se realizují akce, které už může zaznamenat každý. Příkladem může být výstavba parkovacího domu a autobusového terminálu, což byla právě doporučení, která vzešla z dotací podpořených materiálů. Na obě tyto zmíněné investice v souhrnu za 135 milionů korun město opět využilo prostředky z evropských fondů, a to z IROPu (Integrovaný regionální operační program) prostřednictvím programu ITI (Integrated Territorial Investments, Integrované územní investice). Pro vysvětlení, ITI jsou nástrojem regionální politiky, který přispívá k naplňování integrovaných územních strategií 13 aglomerací a metropolitních území vymezených ministerstvem pro místní rozvoj. Kralupy patří do jednoho z těchto území - Pražská metropolitní oblast.

Ilustrační foto.

Také energetický plán už se z velké míry přetavil do reálných projektů - a opět s využitím peněz z IROPu. Přesněji řečeno, se snižováním energetické náročnosti budov ve vlastnictví města se začalo již dříve, postupně se dočkaly školy a školky, plavecký bazén, sportovní hala i další domy a dnes je vše hotovo. Výsledkem je, že město dosáhlo 45procentních energetických úspor.

V minulosti Kralupy nad Vltavou využily dotačních peněz také na vybudování podzemních kontejnerů, nákup kompostérů pro občany, přestavbu zastávek veřejné dopravy, výstavbu nového infocentra či aktualizaci digitálního povodňového plánu. Ve stadiu budování jsou nové cyklostezky.

Město bedlivě hlídá, jaké nové výzvy se v programovém období 2021-2027 vypisují. Projektů, s nimiž by opět chtěli žádat o podporu, mají stále dost. Například tři etapy rekonstrukce hlavního náměstí a přilehlých ulic financovalo město ze svého, na čtvrtou závěrečnou etapu by ale podporu chtěli využít. Stejně tak by pomohla při revitalizaci brownfieldu - bývalého městského pivovaru.

Autor: PR ČLÁNEKČtěte dále

Ilustrační foto.

Ceny drahých kovů letos nerostou, potraviny či ropa zdražily až o desítky procent

Zatímco drahé kovy od začátku roku stagnují nebo ztrácí na hodnotě, ceny potravin, ropy, zemního plynu či elektřiny na světových...

Mistr světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink Stefan Haneder z Rakouska.

Mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink 2022 zná svého vítěze!

Mistrem světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink se stal Stefan Haneder z Rakouska s koktejlem The 5...

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard korun z květnových 189,3 miliardy korun. Loni ke konci června...

Ilustrační foto.

Počet nabízených ojetých aut v Česku v červnu klesl o 15 tisíc na 98 700 vozů

Počet nabízených ojetých vozů v českých autobazarech a v inzerci v červnu klesl proti květnu o 15 tisíc na 98 700 vozů. Ceny se...

Ambasadorem projektu Lidl Les se stal Jakub Vágner.

Na Vysočině vyroste Lidl Les

Projekt Lidl Les skloubí výsadbu nového lesa s podporou tuzemských dodavatelů. Lidl totiž přispěje 1 Kč z nákupu vybraných...

Soutěž Huawei ICT Competition 2021-2022.

Nejlepší z nejlepších: Finále největší ICT soutěže od Huawei bylo oslavou mladých talentů

Čínský Šen-čen byl v uplynulých dnech dějištěm významného světového finále. Přes 150 tisíc studentů z více než dvou tisíc...

Konference, slavnostně vyhlášená loni na Den Evropy, pracovala přesně rok. Oficiálně skončila předáním závěrečné zprávy 9. května 2022 ve Štrasburku. EP/

Lidem není budoucnost EU lhostejná. Byla by škoda, kdyby jejich hlasy zapadly

Dohledat v českých médiích informace o "něčem", co dostalo název Konference o budoucnosti Evropy, byl a je úkol hodný pověstného...

Ilustrační foto.

Evropská sdružení spotřebitelů si kvůli sběru osobních dat stěžují na Google

Kvůli osobním údajům, které shromažďuje účet na prohlížeči Google, se desítka evropských organizací na ochranu práv spotřebitelů...

Ilustrační foto - Emoce ani patos ve Štrasburku chybět nesměly. Zleva matka a dítětem, které se narodilo 9. května 2021, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, francouzský prezident Emmanuel Macron a předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová na konci závěrečného ceremoniálu Konference o budoucnosti Evropy 9. května 2022 v sídle Evropského parlamentu ve Štrasburku. ČTK/Fluger René

Kudy dál, konference?

Konference o budoucnosti Evropy byla ukončena 9. května předáním závěrečné zprávy předsedům Evropského parlamentu, Rady EU a...

Těžba černého uhlí (ilustrační foto).

Černé uhlí se v EU nyní těží jen v Polsku a ČR, v roce 1990 to bylo ve 13 zemích

Produkce černého uhlí v EU od roku 1990 téměř nepřetržitě klesá. V roce 2021 činila podle Eurostatu 57 milionů tun, což bylo o 79...

Ilustrační foto.

Omezení prodeje klasických aut podle Havlíčka tvrdě dopadne na český průmysl

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) zkritizoval reformu trhu s emisními povolenkami či normu, která prakticky...

Stav insolvencí v ČR v první polovině roku.

Stav insolvencí v ČR v první polovině roku

Aktuální stav podnikatelských insolvencí a insolvencí občanů budou ve čtvrtek 30. června 2022 hlavními tématy on-line kulatého...

Ilustrační foto.

Benzin za týden nepatrně zlevnil, nafta dál zdražila o desítky haléřů

Benzin od minulého týdne nepatrně zlevnil z rekordních hodnot a nafta dál zdražila o desítky haléřů. Ve středu stál Natural 95 v...

Loschnerův pavilon.

Mattoni a Dopravní podnik KV vás opět svezou zdarma do Kyselky

Stejně jako v minulých letech můžete v době Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary navštívit západočeskou obec Kyselka....

Ilustrační foto.

Světové příjmy ze sdílení aut a kol mohou do roku 2030 vzrůst o 40 procent

Tržby ze služeb mobility zahrnujících aplikace pro půjčování aut, sdílení jízd a jízdních kol by měly do roku 2030 celosvětově...

Odstartován program podpory zastoupení žen a dívek v technologiích.

Odstartoval program podpory zastoupení žen a dívek v technologiích

O podporu talentovaných a cílevědomých žen zejména ze start-upového prostředí v jejich rozvoji dlouhodobě usiluje Hospodářská...

Interiér Škody Octavia čtvrté generace (ilustrační foto).

Škoda Auto začala testovat ve svém výrobním závodě privátní mobilní síť 5G

Škoda Auto spustila ve svém hlavním výrobním závodě v Mladé Boleslavi pilotní provoz privátní rychlé mobilní sítě 5G od...

Ilustrační foto.

Důvěra v českou ekonomiku v červnu klesla, spotřebitelská nejníže od 2012

Důvěra v českou ekonomiku letos v červnu meziměsíčně klesla o 3,5 bodu na 98,3. Snížila se důvěra spotřebitelů i podnikatelů ve...

Ilustrační foto.

Rusko uhradilo závazky dolarových eurobondů v rublech, věc má za vyřízenou

Ruská federace odeslala úroky ze dvou emisí dolarových eurobondů. Zaplatila v rublech, a tím považuje své závazky vůči věřitelům...

Ilustrační foto.

Evropa se chystá zdražit cigarety, rozvášněné eurokomisaře musí pohlídat Češi

Až tisíc stupňů. Tolik dosahuje teplota zapáleného konce cigarety v okamžiku, kdy kuřák vdechuje kouř. A cigarety, respektive...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi