Rok 2020 byl nekonečným sprintem přes nečekané překážky

Zásilkovna.

Některá média označují Zásilkovnu, která patří do skupiny Packeta, za jednoho z vítězů pandemie koronaviru. V řeči čísel to tak opravdu vypadá. Rostl ostatně celý segment e-commerce, který se v době zavřených obchodů a služeb stal v podstatě nenahraditelným. Nic ale není zadarmo a loňský rok rozhodně nebyl pro nikoho "procházkou růžovým sadem". O nejtěžším roce v historii Zásilkovny hovoří její zakladatelka Simona Kijonková.

Zakladatelka Zásilkovny Simona Kijonková.

V jednom z rozhovorů jste uvedla, že loňský rok, především kvůli dopadům opatření proti šíření koronaviru, byl nejtěžším v historii Zásilkovny. Kdy, v jakém momentě, vám bylo nejhůř?

Rok 2020 byla skutečně nejtěžší v celé historii Zásilkovny. Neustále jsme čelili změnám spojenými s vládními restrikcemi. Rok 2020 byl nekonečným sprintem přes nečekané překážky a tato situace pokračuje i v letošním roce. Asi nejhůře nám bylo v polovině března během první vlny na jaře. Z hodiny na hodinu jsme museli čelit hlubokému poklesu výdejních míst a následně propadnutí tržeb o 50 procent. Nestabilní situace trvala v podstatě celý rok ve všech zemích, ve kterých Packeta působí.

Pro mě osobně bylo nejtěžší, jak málo času jsem měla na rodinu, na své tři děti, které se mě často ptaly, proč teď v práci trávím čas až do noci a někdy i o víkendu. Řídila jsem nepřetržitě krizový štáb a musela být neustále on-line pro rychlá rozhodnutí. Chvílemi jsem si připadala jako při válečném tažení, kdy bojujete s neviditelným nepřítelem, kterého neznáte. Těžce jsem nesla, že jsem svoji maminku a některé členy rodiny neviděla několik měsíců, podobné to také bylo u řady přátel.

Co vám nejvíce pomohlo k tomu, že jste to zvládli?

Vedle skvělého týmu všech našich zaměstnanců bylo klíčovým předpokladem úspěšného zvládnutí krize digitální nastavení naší firmy. Naše procesy fungují na digitální platformě a vlastním informačním systému, umíme tak flexibilně zapínat a vypínat různá nastavení, regiony nebo i celé země či dopravce. Skupina Packeta má entity v šesti evropských zemích a do 33 doručuje prostřednictvím více než 60 kurýrů a prostřednictvím vlastní logistické sítě. Na změny, které v době krize přicházely každou minutu, bylo nutné velmi rychle a pružně reagovat. Digitální nastavení firmy se ve stále se měnící a nepředvídatelné situaci ukázalo jako skutečně výrazná a zásadní výhoda.

Na podzim pak přišla druhá vlna....

Ano, ale rozdíl mezi jarní a současnou situací byl zásadní. V březnu jsme v podstatě z hodiny na hodinu museli v důsledku vládních epidemiologických opatření řešit negativní dopady na naše podnikání. Nebyl žádný čas na přípravu. S něčím podobným jsme neměli žádné zkušenosti. Na podzim jsme byli připraveni mnohem lépe. Znovu jsme postavili krizový štáb a zavedli pravidelné statusy v rámci celé skupiny Packeta. Během druhé vlny jsme také nemuseli čelit nedostatku roušek, dezinfekcí a zavádět do té doby neznámá protiepidemická opatření.

Sklad Zásilkovny.

Všichni řidiči Zásilkovny již byli proškoleni, byli vybaveni rouškami a dezinfekčními gely, věděli, jak se chránit při doručování zásilek, a zároveň, že mají respektovat preventivní opatření zákazníků. Všichni naši skladníci byli vybaveni jak rouškami, tak i pracovními rukavicemi s ogumováním. Na všech pracovištích jsme dbali na zvýšenou hygienu v podobě antibakteriálních prostředků a edukačních nástěnných oznámení.

Během jarní krize jsme výrazně zlepšili náš komunikační systém, díky němuž jsme dokázali velmi rychle informovat o důležitých změnách všechny naše partnery. I toto nám během druhé vlny výrazně pomohlo. Na našem zákaznickém servisu nám fungoval voicebot, na webu jsme měli chatbota, automatickou aktualizaci dostupnosti našich poboček, fungovala poradna pro naše partnery, e-shopy i výdejní místa na sociálních sítích.

Další velkou výzvou byla předvánoční sezona. I ta byla výrazně ovlivněna pandemií... Jak jste jste se na ni připravovali?

Vánoce jsou tradičně pro logistické firmy nejnáročnějším obdobím v roce. Na vánoční sezonu se proto připravujeme celý rok. Oproti předchozím sezonám se ta loňská lišila tím, že začala již koncem září.

V České republice jsme loni otevřeli čtyři nová depa, ta stávající jsme rozšířili, otevřeli jsme stovky nových výdejních míst, do našich dep, provozů a do zákaznického servisu jsme přijali stovky nových zaměstnanců a brigádníků, všechny naše provozy a řidiče jsme vybavili novými on-line čtečkami a investovali jsme také do bezpečnosti, a to nejen v oblasti IT, kde jsme přešli na cloudové řešení, které výrazně zvyšuje bezpečnost našich systémů, distribuovali jsme také tisíce ochranných a hygienických pomůcek pro naše zaměstnance a na naše výdejní místa.

Zásilkovna.

V samotném vrcholu sezony, kdy byl zájem o naše služby rekordní, jsme navýšili kapacitu naší sítě a zavedli rozvoz zásilek na výdejní místa také o víkendech. Všechna naše depa jsme transformovali na podací a byla otevřena každý den včetně víkendu, a to až do 23. prosince.

Také se nám podařilo spustit projekt Z-BOXů, sítě našich soběstačných bezdotykových automatických výdejních boxů, kterých jsme jen v České republice v roce 2020 zprovoznili více než 100 a v instalacích pokračujeme i v letošním roce. Zmínit mohu například aktuální spolupráci se společností Lidl. Do června letošního roku rozmístíme Z-BOXy u celkově devíti nových provozoven tohoto řetězce po celé České republice.

Nakonec byl pro vás rok 2020, i přes veškeré vládní restrikce, úspěšný...

Navzdory nestabilní situaci během celého roku se nám podařilo přepravit 40,5 milionů zásilek v hodnotě téměř 49 miliard korun. V počtu přepravených zásilek jsme zaznamenali 114 procent nárůst a dosáhli obratu 2,5 miliardy korun. To považuji za velký úspěch.

Jak dopadla pandemie na sektor e-commerce?

Především došlo k výraznému přesunu nákupu zboží na internet. Segment e-commerce tak výrazně posílil, obrat v roce 2020 byl rekordních 196 miliard korun. Domníváme se, že tento trend stále sílí a bude pokračovat i v letošním roce. O nákup zboží on-line má zájem stále více lidí, využívá ho například stále více seniorů. Komfort objednávání zboží na internetu spojený s jednoduchostí, rychlostí, bezpečností a příznivými cenami se řadě lidí, kteří z něj z nějakých důvodů měli obavy a využívali kamenné obchody, zalíbil a zůstanou u něj.

Skladiště Zásilkovny.

Je také zřejmé, že řada do této doby "kamenných" obchodů bude investovat do vlastních e-shopů a význam e-commerce tím opět dále výrazně vzroste. My to sami vidíme nejen v Zásilkovně, ale i v dalších firmách v celé skupině Packeta. Od jarní epidemie zaznamenáváme ze strany původně kamenných obchodníků stále větší zájem o registraci do systému Zásilkovny.

Zásilkovna spustila minulý rok několik novinek. Mezi nejdůležitější patří určitě Z-BOXy, které jste zmiňovala. Můžete tento projekt více přiblížit?

Z-BOXy jsou soběstačná výdejní místa, která mohou uživatelé ovládat pomocí mobilní aplikace Zásilkovna. Jejich výjimečnost spočívá ve způsobu, jakým získávají energii. Zařízení totiž potřebují ke svému chodu minimum energie, kterou zajišťují solární panely. Další výhodou je také neustálá dostupnost pro zákazníky, a to 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. V neposlední řadě skvěle reagují na pandemickou situaci, jelikož jsou zcela bezkontaktní a automatická. Tím pádem i bezpečná pro naše zákazníky.

Možnosti Zásilkovny.

Z-BOXy nám otvírají obrovskou příležitost doručovat zásilky do míst, ve kterých jiní své služby omezují a doručovat zde nechtějí. Zásilkovna se tak více přibližuje zákazníkům, jelikož jejich dispozice umožňují umístění v podstatě kdekoliv. Objeví se například v menších městech a vesnicích, ale také na náměstích, parkovištích či v nákupních centrech. Pomocí Z-BOXů se nám podaří pokrýt další území České republiky, a rozšířit tak síť našich výdejních míst.

Kolik Z-BOXů mohou zákazníci aktuálně využívat? Plánujete jejich navýšení?

Současně mohou zákazníci vybírat ze 102 spuštěných Z-BOXů. Cílem je do konce roku 2021 jejich počet výrazně navýšit, a to na několik tisíc kusů.

Budou Z-BOXy dostupné i v jiných státech, ve kterých Packeta působí?

Rozšířit jejich působnost plánujeme také na Slovensku, ve kterém aktuálně funguje již 7 Z-BOXů. Instalovat je ale budeme i v dalších zemí střední Evropy. V nových technologiích a v investicích do automatizace či robotizace vidíme velkou příležitost.

Jaké má skupina Packeta plány na rok 2021?

Cíle pro letošní rok jsou opět ambiciózní. Chceme pokračovat v růstu a dosáhnout v rámci skupiny Packeta obratu ve výši 5,2 miliardy korun, v počtu doručených zásilek 70 milionů. Zatím jsme na dobré cestě. Během letošního ledna jsme doručili již 5 milionů zásilek a meziroční srovnání ukazuje nárůst o téměř 120 procent. Plánujeme rozšířit síť našich výdejních míst na 9000, v České republice 5000. Chceme posilovat na zahraničních trzích a postupně naplňovat naši vizi být globální platformou pro e-commerce. To zahrnuje zajištění finančních služeb, překladatelských služeb, daňové poradenství či provoz zahraničních call center pro e-shopy.

Autor: PR ČLÁNEKČtěte dále

Ilustrační foto.

Překladatelský průmysl disponuje stále větším objemem dat – hrozí jejich zneužití?

Již několik let se překladatelský průmysl připravuje na změny v oblasti zpracování překladů. Otázku efektivity částečně vyřešily...

Ilustrační foto.

Polovina lidí v Česku bere měsíčně pod 29 tisíc korun čistého, ukázala analýza

Polovina lidí v Česku bere měsíčně méně než 29 tisíc Kč čistého. Desetina lidí má hrubý plat nižší než 21 066 Kč, musejí tak...

Ilustrační foto.

Češi pracují více než před pandemií, častěji z domova, ukázal průzkum

Češi pracují nyní v průměru osm hodin a 22 minut denně, více než před pandemií koronaviru. Běžná pracovní doba je přitom osm...

Ilustrační foto.

Světové akcie jsou na rekordu, trh čeká rychlé oživení po covidu

Akcie na světových trzích v úterý vystoupily na rekord, k růstu přispívá předpoklad rychlého zotavení ekonomiky po pandemii.

Ilustrační foto.

Se zlatým dolem v Arménii míří Češi na londýnskou burzu

Irská důlní a těžební společnost IMC Exploration Group (IMC), která je jako jeden z více než 2000 akciových titulů kotovaná na...

On-line projekt Driverama.

AURES Holdings se vydává na západ, akcionáři dají na expanzi stovky milionů eur

Skupina AURES Holdings za letošní první čtvrtletí prodala 15 200 vozů, z toho kvůli lockdownům v České republice a na Slovensku...

Ilustrační foto.

Stát letos vybere méně u daně z příjmu lidí i firem, výběr DPH stoupne

V letošním roce by příjmy státu u některých daní měly klesnout. Jde například o daň z příjmu fyzických osob i právnických nebo...

Ilustrační foto.

Benzin v Česku od minulého týdne zdražil, nafta nepatrně zlevnila

Ceny pohonných hmot se drží na nejvyšších úrovních od loňského března. Benzin v uplynulém týdnu dál zdražil, nafta nepatrně...

Ilustrační foto.

Čtvrtina Čechů stále nechává své úspory napospas inflaci, zjistil průzkum

Čtvrtina Čechů stále nechává své úspory napospas inflaci. Za nejvhodnější způsob ukládání peněz totiž považují hotovost nebo...

Automobilka Tatra byla v roce 2020 nejziskovějším členem skupiny CSG.

Skupina CSG dosáhla i v roce s covidem skvělý výsledek

Téměř šestadvacet miliard korun na tržbách a třímiliardová EBITDA. Takový je předběžný nekonsolidovaný výsledek fiskálního roku...

Sídlo třemošnické firmy DAKO-CZ.

Skupina CSG se stala stoprocentním vlastníkem DAKO-CZ

Tatravagónka prodala svůj 49procentní podíl ve společnosti DAKO-CZ majoritnímu vlastníkovi, holdingu Czechoslovak Group (CSG),...

Ilustrační foto.

Zpomalování růstu cen zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace letos v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských...

Ilustrační foto.

Teritorialita exekutorů povede k nižší vymahatelnosti práva, varují odborníci s odkazem na vývoj na Slovensku

Poslanecká sněmovna projedná ve středu 14. dubna návrh změn v oblasti exekucí, a to včetně zavedení teritoriality exekutorů....

Obchodní řetězec Penny market.

Závazky se plní. Vůči zákazníkům i pracovníkům

Obchodní řetězec PENNY MARKET, s více než 390 prodejnami nejširší retailová síť v tuzemsku, investoval v roce 2020 desítky...

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Banky souhlasily po konci moratoria s odkladem splátek u 77 procent žádostí

Banky podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) vyšly vstříc po skončení zákonného úvěrového moratoria loni na podzim...

Zabezpečený telefon.

Neprolomitelná ochrana. To je nový telefon TAG T1

Šifrovací telefon TAG T1, který na český trh dodává internetový obchod Spyshop24.cz, je zařízení, které vám umožní uskutečňování...

Ilustrační foto.

Obchodníci jsou připraveni na pondělní otevření, v obuvi čekají nápor

Obchodníci, kteří mohou v pondělí obnovit provoz, jsou na příchod zákazníků připraveni. Často nyní prodejny využívali jako...

Ilustrační foto.

S koronavirem na ústupu trh s ojetinami po dlouhém poklesu roste

Začátek motoristické sezony s sebou i přes pokračující restrikce přinesl oživení. Ojetin v nabídce přibylo dvanáct tisíc.

Ilustrační foto.

Home Credit musel po propadu snížit počet zaměstnanců na polovinu

Skupina Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky, musela po loňském propadu snížit počet zaměstnanců ve světě na...

Ilustrační foto.

Pronajímané e-shop systémy zachránily byznys mnoha podnikatelů

Podnikat a prodávat na internetu by v dnešní době chtěl snad každý. A ještě lépe mít již zajetý e-shop s historií. Pokud možno...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi