Nový model Hyundai KONA v Jižní Koreji přichází s prostornějším, chytře řešeným interiérem s moderními prvky

Nový model Hyundai KONA.

Nový model bude v závislosti na trhu a stupni výbavy k dispozici s několika variantami pohonu včetně elektrického (EV), hybridního (HEV) a spalovacího motoru (ICE), a každou z nich bude možné objednat i ve sportovní verzi N Line. Zcela nová KONA poskytuje prostornější a všestranněji využitelný interiér, nabízející cestujícím více komfortu. Sportovní SUV umocňuje zákaznické zážitky vyspělými technologiemi, mezi něž patří bezdrátové aktualizace OTA (Over-the-Air), dvojitý 12" širokoúhlý displej a řada vyspělých asistenčních systémů ADAS (Advanced Driver Assistance System).

Značka Hyundai odhalila novou generaci malého SUV KONA, určeného pro jihokorejský trh. Výrazně vylepšený model bude k dispozici s několika variantami pohonu včetně zcela elektrického (EV), hybridního (HEV) a spalovacího motoru (ICE). Každý bude navíc možné objednávat ve sportovní verzi N Line.

Vývoj futuristického designu, který zdobí nový model KONA, začal elektrickou variantou EV - tento nekonvenční přístup k automobilovému designu zrcadlí strategii elektrifikace značky Hyundai. Všechny varianty modelu překypují nejmodernějšími technologiemi, komfortními funkcemi a praktickými prvky výbavy.

"Model KONA jsme vytvořili prakticky pro každého a pro všechny životní styly díky širokému výběru vyspělých pohonů i mnoha novým technologiím a designovým prvkům, které obohatí každodenní životy našich zákazníků," řekl Heui Won Yang, výkonný viceprezident a vedoucí oddělení technického vývoje kompletního vozidla ve společnosti Hyundai Motor Company. "Hyundai se zavázal, že bude poskytovat optimalizované zážitky spojené s mobilitou, které uspokojí rozmanité životní styly našich zákazníků."

Designové prvky umocňují sportovní styl a zlepšují jízdní vlastnosti

Každá varianta nového modelu má harmonický a jedinečný vzhled s motivem žraločího nosu na přídi a spojitými horizontálními světlomety vpředu i vzadu. Elektrická varianta (EV) je dále odlišena pixelovými spojitými horizontálními světlomety a je prvním modelem Hyundai, který tuto ikonickou designovou ozdobu používá.

Sportovní charakter SUV ztělesňují robustní lemy podběhů kol, na něž vizuálně navazují světlomety vpředu a zadní svítilny, dynamické prolisy klínovitého tvaru na bočních stěnách a charakteristická chromovaná lišta sahající od spodní okenní linie až ke spoileru. KONA v nové generaci se může pochlubit 19" koly se speciálně navrženým designem paprsků.

Varianty poháněné spalovacími motory (ICE) a hybridními systémy (HEV) přebírají od elektrické verze (EV) řadu designových prvků, k nimž přidávají svůj osobitý styl. Jejich přední nárazník se odlišuje trojrozměrně tvarovaným obložením a spodním ochranným panelem místo masky chladiče. Varianty ICE a HEV jsou zvýrazněny také kontrastními černými lemy podběhů kol.

Nový model Hyundai KONA.

KONA HEV používá horní a spodní aktivní vzduchové klapky, zatímco varianta ICE má jen horní aktivní vzduchovou klapku. Aktivní vzduchové klapky AAF (Active Air Flaps) snižují součinitel aerodynamického odporu vzduchu a připodobňují vnější vzhled verzí ICE a HEV elektrické variantě EV, ale současně také zlepšují aerodynamické vlastnosti obou variant.

Sportovně pojatý stupeň výbavy N Line dodává důraz přední části vozu, zatímco v té zadní jeho charakter umocňuje spoiler ve tvaru křídla, dvojitá koncovka výfuku a 19" kola z lehké slitiny v designu N Line. V interiéru je varianta N Line vybavena exkluzivními hliníkovými pedály a řadicí pákou s logem N.

Větší a důmyslněji řešený vnitřní prostor

Zcela nová KONA poskytuje prostornější a všestranněji využitelný interiér, který nabízí cestujícím ještě více komfortu a umožňuje snadnou přepravu zavazadel. Pochlubit se může také největším vnitřním prostorem ve své třídě díky prodloužení rozvoru náprav o 60 mm, prostoru pro nohy o 77 mm a zvětšení výšky stropu nad zadními sedadly o 11 mm v porovnání s předchozí generací. Šířka interiéru v úrovni ramen na sedadlech vzadu je 1402 mm. I to je největší hodnota v této třídě. Štíhlá a tuhá konstrukce sedadel modelu KONA má tloušťku pouhých 85 mm. Také toto důmyslné řešení ponechává cestujícím ve druhé řadě více komfortu a životního prostoru.

Volič elektronického ovládání převodovky tlačítky "Shift by Wire" se nově přesunul na sloupek řízení, díky kterému designéři mohli vytvořit otevřenou, přehledně uspořádanou středovou konzolu, na níž je více prostoru pro odložení různých předmětů. Kompletně sklopná sedadla ve druhé řadě sedadel umožňují v zadní části vozu přepravovat zavazadla o celkovém objemu až 723 litrů (SAE). Zcela nová KONA tak spolu s ještě snadnější nakládkou a vykládkou zavazadel splní i ty nejnáročnější požadavky zákazníků.

Pro komfortní používání v souladu se zásadami ergonomie byla koncipována integrovaná zobrazovací plocha se dvěma 12,3" displeji. Komfortní sedadla v první řadě volitelně nabízejí relaxační polohu optimalizovanou tak, aby si v ní mohl řidič užívat pomyslný "beztížný stav" s ideálním rozložením tlaku na tělo.

Nejlepší technologie ve své třídě poskytují ještě více komfortu a praktičnosti

Údržba a aktualizace systémů nové generace modelu KONA je ještě snadnější než dosud díky technologii elektronického řízení, která je kompatibilní s bezdrátovými aktualizacemi softwaru OTA (Over-the-Air). Pro majitele to znamená nejen nižší náklady a udržování jejich vozu nejnovějšími verzemi softwaru, ale také možnost rozšiřování výbavy o nové nebo vylepšené funkce. Aktualizace OTA se týkají rovněž ambientního osvětlení.

Ještě více praktičnosti a komfortu poskytne zákazníkům individuálně nastavitelná výška otevření chytrého víka zavazadlového prostoru s elektrickým ovládáním. Řidič si může zvolit výšku i rychlost otevírání zadního víka na displeji multimediálního systému nebo stisknutím tlačítka pro zavření víka po dobu tří sekund, jakmile víko zavazadlového prostoru dosáhne požadované výšky.

Komfort a praktičnost posouvá v modelu KONA na vyšší úroveň také systém integrované paměti pro nastavení polohy sedadla, několik vstupů s funkcí nabíjení a systém bezdrátového nabíjení. Součástí systému elektronického ovládání je rovněž "digitální klíč" Digital Key 2 Touch na chytrých telefonech nebo hodinkách, který umožňuje uzamknutí, odemknutí a nastartování vozu. Tento systém používá technologii bezdrátové rádiové komunikace na krátkou vzdálenost, NFC (Near-Field Communication), a zaručuje vysokou úroveň zabezpečení.

Zcela nová KONA zajistí bezpečnou jízdu s pocitem ještě větší jistoty

Zcela nová KONA překypuje různými vyspělými asistenčními systémy ADAS (Advanced Driver Assistance System), mezi něž patří Autonomní nouzové brzdění FCA (Forward Collision-Avoidance Assist), Asistent pro vedení vozu v jízdních pruzích (Lane Keeping Assist), Aktivní sledovaní mrtvého úhlu vnějších zrcátek BCA (Blind-Spot Collision-Avoidance Assist) včetně aktivního upozornění na projíždějící vozidla při couvání RCCA (Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance), Varování pro bezpečné opuštění vozidla SEW (Safe Exit Warning), Rozpoznávání dopravních značek omezujících rychlost s inteligentním tempomatem - ISLA (Intelligent Speed Limit Assist), asistent pro sledování únavy řidiče DAW (Driver Attention Warning), kamerové sledování mrtvého úhlu BVM (Blind-spot View Monitor) a automatické přepínání dálkových světel HBA (High Beam Assist).

Nový model Hyundai KONA a jeho interiér.

Součástí výbavy jsou také různé komfortní asistenční funkce, například inteligentní adaptivní tempomat SCC (Smart Cruise Control), Inteligentní navigací řízený adaptivní tempomat NSSC (Navigation-based Smart Cruise Control), Aktivní asistent pro vedení vozu v jízdních pruzích - LFA (Lane Following Assist) a Asistent jízdy po dálnici HDA (Highway Driving Assist).

Zcela nová KONA poskytuje rozmanité vyspělé technologie také pro bezpečné a suverénní parkování. Jedná se především o 360° kamerový systém SVM (Surround View Monitor), systém PDW (Forward/Side/Reverse Parking Distance Warning) zahrnující senzory vzdálenosti od překážek vpředu, vzadu a po stranách, Asistent zabraňující kolizi při couvání PCA-R (Reverse Parking Collision-Avoidance Assist) a Dálkově ovládaný autonomní parkovací asistent RSPA (Remote Smart Parking Assist).

Vnější rozměry podle varianty:

Vnější rozměry podle varianty.

Nabídka pohonů

Varianta ICE je pro jihokorejské zákazníky k dispozici s motory 1.6T-GDi nebo 2.0L, který pracuje na základě Atkinsonova cyklu. Motor 1.6T-GDi poskytuje výkon 198 k a točivý moment až 265 Nm.

Motor 2,0 litru nabízí nejvyšší výkon 149 k a točivý moment až 179,5 Nm (předběžné údaje) a pro maximálně hospodárný provoz se dodává v kombinaci s inteligentní variabilní převodovkou IVT (Intelligent Variable Transmission) pracující s plynule měnitelným převodem. Chlazení motoru vylepšuje integrovaný modul pro řízení provozní teploty, mechanické ztráty v důsledku tření snižuje elektronicky řízené olejové čerpadlo s plynule nastavitelným výkonem a spalovací proces optimalizují vysokoenergetické zapalovací cívky společně s použitím centrálního regulačního ventilu hydraulického systému proměnného časování ventilů.

V Koreji nabízená varianta HEV je poháněna speciálně nastaveným zážehovým motorem 1.6-L GDi s přímým vstřikováním benzinu v kombinaci s elektromotorem, který znatelně zlepšuje zrychlení a přispívá k vyšší hospodárnosti. Celkový nejvyšší výkon hybridní soustavy je 141 k a maximální točivý moment až 265 Nm.

V Evropě budou mít zákazníci v kategorii spalovacích motorů (ICE) na výběr přeplňované jednotky 1.6T-GDi a 1.0T-GDi. V Severní Americe budou varianty poháněné spalovacím motorem nabízeny buď se čtyřválcovým motorem 2,0 litru, který pracuje na základě Atkinsonova cyklu, nebo se čtyřválcem 1.6T-GDi s přeplňováním turbodmychadlem a přímým vstřikováním benzinu.

Podrobné technické informace pro ostatní světové trhy, vč. verze EV, budou zveřejněny v březnu.

Foto: archiv

Autor: - red -

Čtěte dále

Daníte správně kryptoměny? Kontrola může být až tři roky zpětně

Daníte správně kryptoměny? Kontrola může být až tři roky zpětně

Kryptoměny jsou stále častějším tématem nejrůznějších debat, fór a konferencí. Nejčastěji jde o formu investice, krátkodobé i...

Unie odběratelů energií varuje: Krize se může opakovat

Unie odběratelů energií varuje: Krize se může opakovat

Unie odběratelů varuje před opakováním energetické krize z loňského roku. Zásobníky plynu jsou sice na 95 % naplněné, ale jejich...

Česko se brzy dočká krypto regulace. Pro rozvoj odvětví bude zásadní

Implementace Nařízení Evropského parlamentu a Rady o trzích s kryptoaktivy (MiCA) do českého práva je na spadnutí. Na začátku...

RegioJet nakoupí 150 dvoupodlažních autobusů

RegioJet nakoupí 150 dvoupodlažních autobusů

Společnost RegioJet Radima Jančury nakoupí 150 dvoupodlažních autobusů německého výrobce Setra za 2,25 miliardy Kč. Prvních 20...

Absolventi humanitních oborů dělají kariéru v „lidských zdrojích“

Absolventi humanitních oborů dělají kariéru v "lidských zdrojích"

Personalista, náborová specialistka či lovec hlav. Agentura, firma nebo nadnárodní korporace. To jsou časté přestupní, ale i...

Digifest představí nejúspěšnější firemní aplikace z Česka

Digifest představí nejúspěšnější firemní aplikace z Česka

Výběr nejlepších tuzemských aplikací pro menší a střední firmy na jednom místě. Desítky digitálních řešení vybrali pořadatelé...

Vícepráce mohou prodražit stavbu až o třetinu, ukazuje výzkum.

Vícepráce mohou prodražit stavbu až o třetinu, ukazuje výzkum.

Využívání metody BIM pomáhá omezit množství víceprací a předělávek, které mohou zvýšit cenu projektu téměř o třetinu. Nedávno...

Nečekejte a hledejte, doporučuje lovec hlav firmám i uchazečům

Nečekejte a hledejte, doporučuje lovec hlav firmám i uchazečům

Nabídek práce je zdánlivě dost a nezaměstnanost dramaticky neroste. Idylka se však během podzimu snadno změní, upozorňuje...

Unie odběratelů chce být protiváhou energetickým gigantům

Unie odběratelů chce být protiváhou energetickým gigantům

Nově vzniklá Unie odběratelů má za cíl hájit zájmy spotřebitelů energií. Nezisková organizace se sídlem v Praze chce pomáhat...

Mladá Češka získala za svůj start-up cenu publika na GEN-E v Istanbulu

Mladá Češka získala za svůj start-up cenu publika na GEN-E v Istanbulu

Český start-up Cartoon Yooself vyhrál na evropské přehlídce studentských firem GEN-E v Istanbulu cenu publika. Prvenství získal v...

Konec léta bude ideální pro zjištění ročního hospodářského výsledku

Konec léta bude ideální pro zjištění ročního hospodářského výsledku

Zisk, ztráta, nebo nula? A jak vysoké budou daně? To lze dnes díky digitalizaci vypočíst s téměř ročním předstihem. Konec léta je...

Zaměstnavatelé při přijímání absolventů jdou mnohdy do rizika

Pracovní trh se stále vyvíjí. Primárně reflektuje na potřeby zaměstnavatelů, ale ovlivňuje ho i celá řada nových proudů, na které...

Bydlení snad konečně bude mít podporu ze zákona

Bydlení snad konečně bude mít podporu ze zákona

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připravilo návrh zákona o podpoře v bydlení. Po podobném zákoně se v ČR volá už několik...

Hromadné e-maily fungují, prodejci je ale často opomíjejí, říká expert

Hromadné e-maily fungují, prodejci je ale často opomíjejí, říká expert

Dvě třetiny lidí nakoupí v internetovém obchodě jednou a už se nevrátí. Přimět je k opakování je úkolem remarketingu, jehož...

Skrytá nerovnost: Proč mají české ženy nižší důchody než muži?

Skrytá nerovnost: Proč mají české ženy nižší důchody než muži?

Podle údajů Eurostatu ženy v České republice vydělávají o 16,4 % méně než muži. Bohužel, to je také jedním z důvodů, proč mají...

Společně s iniciativou Zálohujme.cz se Mattoni postará o nápojové obaly na filmovém festivalu

Společně s iniciativou Zálohujme.cz se Mattoni postará o nápojové obaly na filmovém festivalu

Partner Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary – minerální voda Mattoni se letos během konání festivalu postará o...

E-commerce se opět vrací k udržitelnému růstu. Obchodníky přesto značně trápí přeplněné sklady

E-commerce se opět vrací k udržitelnému růstu. Obchodníky přesto značně trápí přeplněné sklady

Česká e-commerce se vrací k přirozenému růstu jako před pandemií, prodejci se však potýkají s nadměrnými skladovými zásobami. Ty...

 V anketě Podcast roku uspěli i tvůrci z platformy Pickey

V anketě Podcast roku uspěli i tvůrci z platformy Pickey

samotných posluchačů, neustále stoupají. I z tohoto důvodu se v pátém ročníků soutěže Podcast roku oproti minulým ročníkům...

Prognóza: Českým e-shopům se do budoucna vyplatí hledat klientelu převážně v zahraničí

Prognóza: Českým e-shopům se do budoucna vyplatí hledat klientelu převážně v zahraničí

E-commerce boří hranice. Podle Eurostatu už třetina lidí běžně nakupuje od zahraničních firem a více než pětina nakupuje i mimo...

Z koleje do bytu: 5 tipů pro úspěšný pronájem bytu v Praze

Z koleje do bytu: 5 tipů pro úspěšný pronájem bytu v Praze

Vysokoškolský život bývá veselý, ale přináší různá úskalí, mezi nejdiskutovanější problémy jistě dlouhodobě patří bydlení, a to...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi