Nový model Hyundai KONA v Jižní Koreji přichází s prostornějším, chytře řešeným interiérem s moderními prvky

Nový model Hyundai KONA.

Nový model bude v závislosti na trhu a stupni výbavy k dispozici s několika variantami pohonu včetně elektrického (EV), hybridního (HEV) a spalovacího motoru (ICE), a každou z nich bude možné objednat i ve sportovní verzi N Line. Zcela nová KONA poskytuje prostornější a všestranněji využitelný interiér, nabízející cestujícím více komfortu. Sportovní SUV umocňuje zákaznické zážitky vyspělými technologiemi, mezi něž patří bezdrátové aktualizace OTA (Over-the-Air), dvojitý 12" širokoúhlý displej a řada vyspělých asistenčních systémů ADAS (Advanced Driver Assistance System).

Značka Hyundai odhalila novou generaci malého SUV KONA, určeného pro jihokorejský trh. Výrazně vylepšený model bude k dispozici s několika variantami pohonu včetně zcela elektrického (EV), hybridního (HEV) a spalovacího motoru (ICE). Každý bude navíc možné objednávat ve sportovní verzi N Line.

Vývoj futuristického designu, který zdobí nový model KONA, začal elektrickou variantou EV - tento nekonvenční přístup k automobilovému designu zrcadlí strategii elektrifikace značky Hyundai. Všechny varianty modelu překypují nejmodernějšími technologiemi, komfortními funkcemi a praktickými prvky výbavy.

"Model KONA jsme vytvořili prakticky pro každého a pro všechny životní styly díky širokému výběru vyspělých pohonů i mnoha novým technologiím a designovým prvkům, které obohatí každodenní životy našich zákazníků," řekl Heui Won Yang, výkonný viceprezident a vedoucí oddělení technického vývoje kompletního vozidla ve společnosti Hyundai Motor Company. "Hyundai se zavázal, že bude poskytovat optimalizované zážitky spojené s mobilitou, které uspokojí rozmanité životní styly našich zákazníků."

Designové prvky umocňují sportovní styl a zlepšují jízdní vlastnosti

Každá varianta nového modelu má harmonický a jedinečný vzhled s motivem žraločího nosu na přídi a spojitými horizontálními světlomety vpředu i vzadu. Elektrická varianta (EV) je dále odlišena pixelovými spojitými horizontálními světlomety a je prvním modelem Hyundai, který tuto ikonickou designovou ozdobu používá.

Sportovní charakter SUV ztělesňují robustní lemy podběhů kol, na něž vizuálně navazují světlomety vpředu a zadní svítilny, dynamické prolisy klínovitého tvaru na bočních stěnách a charakteristická chromovaná lišta sahající od spodní okenní linie až ke spoileru. KONA v nové generaci se může pochlubit 19" koly se speciálně navrženým designem paprsků.

Varianty poháněné spalovacími motory (ICE) a hybridními systémy (HEV) přebírají od elektrické verze (EV) řadu designových prvků, k nimž přidávají svůj osobitý styl. Jejich přední nárazník se odlišuje trojrozměrně tvarovaným obložením a spodním ochranným panelem místo masky chladiče. Varianty ICE a HEV jsou zvýrazněny také kontrastními černými lemy podběhů kol.

Nový model Hyundai KONA.

KONA HEV používá horní a spodní aktivní vzduchové klapky, zatímco varianta ICE má jen horní aktivní vzduchovou klapku. Aktivní vzduchové klapky AAF (Active Air Flaps) snižují součinitel aerodynamického odporu vzduchu a připodobňují vnější vzhled verzí ICE a HEV elektrické variantě EV, ale současně také zlepšují aerodynamické vlastnosti obou variant.

Sportovně pojatý stupeň výbavy N Line dodává důraz přední části vozu, zatímco v té zadní jeho charakter umocňuje spoiler ve tvaru křídla, dvojitá koncovka výfuku a 19" kola z lehké slitiny v designu N Line. V interiéru je varianta N Line vybavena exkluzivními hliníkovými pedály a řadicí pákou s logem N.

Větší a důmyslněji řešený vnitřní prostor

Zcela nová KONA poskytuje prostornější a všestranněji využitelný interiér, který nabízí cestujícím ještě více komfortu a umožňuje snadnou přepravu zavazadel. Pochlubit se může také největším vnitřním prostorem ve své třídě díky prodloužení rozvoru náprav o 60 mm, prostoru pro nohy o 77 mm a zvětšení výšky stropu nad zadními sedadly o 11 mm v porovnání s předchozí generací. Šířka interiéru v úrovni ramen na sedadlech vzadu je 1402 mm. I to je největší hodnota v této třídě. Štíhlá a tuhá konstrukce sedadel modelu KONA má tloušťku pouhých 85 mm. Také toto důmyslné řešení ponechává cestujícím ve druhé řadě více komfortu a životního prostoru.

Volič elektronického ovládání převodovky tlačítky "Shift by Wire" se nově přesunul na sloupek řízení, díky kterému designéři mohli vytvořit otevřenou, přehledně uspořádanou středovou konzolu, na níž je více prostoru pro odložení různých předmětů. Kompletně sklopná sedadla ve druhé řadě sedadel umožňují v zadní části vozu přepravovat zavazadla o celkovém objemu až 723 litrů (SAE). Zcela nová KONA tak spolu s ještě snadnější nakládkou a vykládkou zavazadel splní i ty nejnáročnější požadavky zákazníků.

Pro komfortní používání v souladu se zásadami ergonomie byla koncipována integrovaná zobrazovací plocha se dvěma 12,3" displeji. Komfortní sedadla v první řadě volitelně nabízejí relaxační polohu optimalizovanou tak, aby si v ní mohl řidič užívat pomyslný "beztížný stav" s ideálním rozložením tlaku na tělo.

Nejlepší technologie ve své třídě poskytují ještě více komfortu a praktičnosti

Údržba a aktualizace systémů nové generace modelu KONA je ještě snadnější než dosud díky technologii elektronického řízení, která je kompatibilní s bezdrátovými aktualizacemi softwaru OTA (Over-the-Air). Pro majitele to znamená nejen nižší náklady a udržování jejich vozu nejnovějšími verzemi softwaru, ale také možnost rozšiřování výbavy o nové nebo vylepšené funkce. Aktualizace OTA se týkají rovněž ambientního osvětlení.

Ještě více praktičnosti a komfortu poskytne zákazníkům individuálně nastavitelná výška otevření chytrého víka zavazadlového prostoru s elektrickým ovládáním. Řidič si může zvolit výšku i rychlost otevírání zadního víka na displeji multimediálního systému nebo stisknutím tlačítka pro zavření víka po dobu tří sekund, jakmile víko zavazadlového prostoru dosáhne požadované výšky.

Komfort a praktičnost posouvá v modelu KONA na vyšší úroveň také systém integrované paměti pro nastavení polohy sedadla, několik vstupů s funkcí nabíjení a systém bezdrátového nabíjení. Součástí systému elektronického ovládání je rovněž "digitální klíč" Digital Key 2 Touch na chytrých telefonech nebo hodinkách, který umožňuje uzamknutí, odemknutí a nastartování vozu. Tento systém používá technologii bezdrátové rádiové komunikace na krátkou vzdálenost, NFC (Near-Field Communication), a zaručuje vysokou úroveň zabezpečení.

Zcela nová KONA zajistí bezpečnou jízdu s pocitem ještě větší jistoty

Zcela nová KONA překypuje různými vyspělými asistenčními systémy ADAS (Advanced Driver Assistance System), mezi něž patří Autonomní nouzové brzdění FCA (Forward Collision-Avoidance Assist), Asistent pro vedení vozu v jízdních pruzích (Lane Keeping Assist), Aktivní sledovaní mrtvého úhlu vnějších zrcátek BCA (Blind-Spot Collision-Avoidance Assist) včetně aktivního upozornění na projíždějící vozidla při couvání RCCA (Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance), Varování pro bezpečné opuštění vozidla SEW (Safe Exit Warning), Rozpoznávání dopravních značek omezujících rychlost s inteligentním tempomatem - ISLA (Intelligent Speed Limit Assist), asistent pro sledování únavy řidiče DAW (Driver Attention Warning), kamerové sledování mrtvého úhlu BVM (Blind-spot View Monitor) a automatické přepínání dálkových světel HBA (High Beam Assist).

Nový model Hyundai KONA a jeho interiér.

Součástí výbavy jsou také různé komfortní asistenční funkce, například inteligentní adaptivní tempomat SCC (Smart Cruise Control), Inteligentní navigací řízený adaptivní tempomat NSSC (Navigation-based Smart Cruise Control), Aktivní asistent pro vedení vozu v jízdních pruzích - LFA (Lane Following Assist) a Asistent jízdy po dálnici HDA (Highway Driving Assist).

Zcela nová KONA poskytuje rozmanité vyspělé technologie také pro bezpečné a suverénní parkování. Jedná se především o 360° kamerový systém SVM (Surround View Monitor), systém PDW (Forward/Side/Reverse Parking Distance Warning) zahrnující senzory vzdálenosti od překážek vpředu, vzadu a po stranách, Asistent zabraňující kolizi při couvání PCA-R (Reverse Parking Collision-Avoidance Assist) a Dálkově ovládaný autonomní parkovací asistent RSPA (Remote Smart Parking Assist).

Vnější rozměry podle varianty:

Vnější rozměry podle varianty.

Nabídka pohonů

Varianta ICE je pro jihokorejské zákazníky k dispozici s motory 1.6T-GDi nebo 2.0L, který pracuje na základě Atkinsonova cyklu. Motor 1.6T-GDi poskytuje výkon 198 k a točivý moment až 265 Nm.

Motor 2,0 litru nabízí nejvyšší výkon 149 k a točivý moment až 179,5 Nm (předběžné údaje) a pro maximálně hospodárný provoz se dodává v kombinaci s inteligentní variabilní převodovkou IVT (Intelligent Variable Transmission) pracující s plynule měnitelným převodem. Chlazení motoru vylepšuje integrovaný modul pro řízení provozní teploty, mechanické ztráty v důsledku tření snižuje elektronicky řízené olejové čerpadlo s plynule nastavitelným výkonem a spalovací proces optimalizují vysokoenergetické zapalovací cívky společně s použitím centrálního regulačního ventilu hydraulického systému proměnného časování ventilů.

V Koreji nabízená varianta HEV je poháněna speciálně nastaveným zážehovým motorem 1.6-L GDi s přímým vstřikováním benzinu v kombinaci s elektromotorem, který znatelně zlepšuje zrychlení a přispívá k vyšší hospodárnosti. Celkový nejvyšší výkon hybridní soustavy je 141 k a maximální točivý moment až 265 Nm.

V Evropě budou mít zákazníci v kategorii spalovacích motorů (ICE) na výběr přeplňované jednotky 1.6T-GDi a 1.0T-GDi. V Severní Americe budou varianty poháněné spalovacím motorem nabízeny buď se čtyřválcovým motorem 2,0 litru, který pracuje na základě Atkinsonova cyklu, nebo se čtyřválcem 1.6T-GDi s přeplňováním turbodmychadlem a přímým vstřikováním benzinu.

Podrobné technické informace pro ostatní světové trhy, vč. verze EV, budou zveřejněny v březnu.

Foto: archiv

Autor: - red -Čtěte dále

Ilustrační foto.

Stavební výroba si loni udržela růst, meziročně stoupla o 1,9 procenta

Stavební výroba v Česku se loni meziročně zvýšila o 1,9 procenta, o rok dříve stoupla o 2,4 procenta. Nárůstu pomohla vyšší...

Ilustrační foto.

ČNB zhoršila odhad letošního schodku veřejných financí na 4,5 procenta HDP

Česká národní banka (ČNB) zhoršila odhad letošního schodku veřejných financí na 4,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Na...

Ilustrační foto.

Nová řada Samsung Galaxy S23 posouvá hranice nočního fotografování i mobilního hraní. Díky předobjednávce navíc můžete ušetřit až 8500 Kč

Společnost Samsung uvedla novou řadu Galaxy S23. Modely Galaxy S23 Ultra, Galaxy S23+ a Galaxy S23 představují dosud...

Ilustrační foto.

Škoda Auto letos očekává růst prodejů v Česku přes pět procent

Škoda Auto letos v České republice očekává růst prodejů o více než pět procent z loňských 62 905 vozů. Celkový trh nových...

Ilustrační foto.

Nová řada Samsung Galaxy S23 posouvá hranice nočního fotografování i mobilního hraní

Společnost Samsung představila modely Galaxy S23 Ultra, Galaxy S23+ a Galaxy S23, a zahájila tak novou éru v historii chytrých...

Jedinečné zážitky 2v1! Na zimní festival Tomorrowland s VELO.

Jedinečné zážitky 2v1! Na zimní festival Tomorrowland s VELO

Světoznámý belgický festival elektronické hudby se od loňska rozhodl být "smoke free" a vydal se cestou alternativ. I proto se...

Ilustrační foto.

Inflace mění pohled na zaměstnanecké benefity. Stravování zdarma táhne

Všimli jste si, jak během pár měsíců podražila polední menu? Dost pravděpodobně ano, ostatně vidět je to i v restauracích, které...

Green Hideaway z HORNBACH Edice DÍLO.

Green Hideaway z HORNBACH Edice DÍLO

HORNBACH Edice DÍLO pokračuje: ve spolupráci se švédským studiem Front/ vzniklo křeslo Green Hideaway – jedinečný designový...

Ilustrační foto.

On-line mění chování zákazníků i v kamenných obchodech. 65 % lidí hned na místě přes mobil hledá lepší cenu

Opravdu dnes převládá on-line nakupování před nákupy v kamenných prodejnách? Nevyhrávají dnes spíš takoví obchodníci, kteří mají...

Ilustrační foto.

Paliva v Česku za týden zdražila, benzin je těsně pod 37 korunami

Po dvou týdnech zlevňování paliva v uplynulých sedmi dnech v Česku zdražila. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95...

Kanceláře společnosti Ista.

Sběrnice dat pro dálkový odečet energií od firmy ista boduje na veletrhu Infotherma 2023

Automatická sběrnice dat byla nominována mezi TOP výrobky Infotherma 2023 a získala v internetové hlasovací soutěži, kterou...

Ilustrační foto.

Dražší pohonné hmoty nutí Maďary z pohraničí tankovat levněji na Slovensku

Ceny pohonných hmot v Maďarsku se od prosince výrazně zvýšily, což lidi z pohraničí nutí tankovat v okolních zemích, především na...

Hyundai Tucson.

SUV Hyundai TUCSON a BAYON přicházejí v atraktivních limitovaných edicích

Hyundai TUCSON v edici Freedom je dostupný od 669 990 Kč se zvýhodněním až 95 000 Kč. Hyundai BAYON v edici Play přijíždí za ceny...

Ilustrační foto.

Loni v Česku zdražila většina druhů zeleniny, zlevnil květák a mrkev

Na pultech tuzemských obchodů loni výrazně podražila většina druhů zeleniny. Meziroční pokles cen byl zaznamenán pouze u květáku...

Ilustrační foto.

Kdy dosáhnou ceny hutního materiálů svého dna?

Spotřebitele klesající ceny těší, prodejce pochopitelně naopak. Když nakupujete materiál, který prodáváte s 5/10% marží a cena...

Ilustrační foto.

Za posledních třicet let se rozrostl výběr pečiva jak v průmyslových, tak i řemeslných pekárnách

Listopadová revoluce před třiatřiceti lety měla na pekařinu výrazný vliv. Státní pekárny, jejichž výroba podléhala centrálnímu...

Ilustrační foto.

Šetření nemá vliv jen na naši peněženku, ale i na životní prostředí

Poslední měsíce hýbe nejen Českou republikou složitá ekonomická situace. Vysoká inflace a neustálé zdražování značně zasáhly do...

Ilustrační foto.

Důvěra v českou ekonomiku je nejvyšší od srpna, stoupla u podniků i domácností

Důvěra v českou ekonomiku je nejvyšší od loňského srpna. Takzvaný souhrnný indikátor důvěry v lednu vzrostl proti prosinci o 2,3...

Ilustrační foto.

Česko je jedinou zemí EU, která loni ve třetím čtvrtletí zvýšila státní dluh

Česká republika je jedinou zemí Evropské unie, která loni ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila státní dluh. Dostal se na 45,2...

Ilustrační foto.

Evropu čeká prudký zvrat na trhu nemovitostí, píše agentura Bloomberg

Problémy s financováním některých nejkvalitnějších nemovitostí v západní Evropě naznačují, že Evropu čeká na realitním trhu...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi