Oblíbené SUV Hyundai Santa Fe: čtyři generace a 20 let na trhu

Oblíbené SUV Hyundai Santa Fe: čtyři generace a 20 let na trhu.

Oblíbené SUV Hyundai Santa Fe, představené v roce 2000, slaví letos své 20. výročí. Premiéra modelu Santa Fe, prodávaného v Evropě od roku 2001 a v současnosti nabízeného již ve své čtvrté generaci, je milníkem v historii značky Hyundai. Zanedlouho bude navíc představena i výrazně modernizovaná verze tohoto ikonického modelu, který nově nabídne také varianty s elektrifikovaným pohonem.

Společnost Hyundai představila v roce 2000 první generaci modelu Santa Fe, a stala se tak jedním z průkopníků na trhu SUV. Letos dvacetiletý model Santa Fe se proměnil v ikonu značky Hyundai, která se nyní ohlíží za dosavadním vývojem svého prvního SUV.

SUV Santa Fe se objevilo u prodejců v roce 2001, takže je nejdéle nabízeným modelem značky Hyundai v Evropě. Model Santa Fe, aktuálně vyráběný ve své čtvrté generaci, prošel od té doby evolucí v oblastech designu, bezpečnosti a technologií, a často přitom plnil roli vlajkové roli, přinášející na trh nové funkce a systémy. Hyundai uvede v létě na trh vylepšenou verzi aktuální generace s novými elektrifikovanými pohony a významně modernizovaným designem.

Santa Fe se po své premiéře před dvěma desetiletími rychle stalo jedním z nejoblíbenějších modelů značky Hyundai. První SUV společnosti Hyundai dostalo označení podle města na jihozápadě USA a sehrálo důležitou roli v etablování značky Hyundai v segmentu SUV. Santa Fe má své vlastní logo s modelovým označením a symbolickým zobrazením slunce, což je mezi modely Hyundai neobvyklé. Na odkaz průkopnického modelu navazují všechny následující generace, vyráběné pod stejným označením. Hyundai prodal v uplynulých 20 letech na celém světě více než 5 260 000 vozů Santa Fe.

První generace (2000-2006): originální bestseller

Hyundai poprvé představil model Santa Fe evropskému publiku na Ženevském autosalonu 2000. Zatímco následující generace získávaly stále prémiovější charakter, první Santa Fe bylo praktickým automobilem, který zákazníci oceňovali pro jeho funkčnost a spolehlivost. V roce 2001, nedlouho po zahájení prodeje první generace, musela společnost Hyundai výrazně zvýšit její výrobu, aby uspokojila nečekaně vysokou poptávku zejména v USA.

První generace modelu Santa Fe se vyznačovala robustním, ale současně ušlechtilým vzhledem a byla výrazně delší a širší než mnoho jejích konkurentů v segmentu, čímž zdůrazňovala svou praktičnost pro jízdu v terénu. Prostorný interiér nabízel dostatek prostoru pro až pět cestujících a velkorysý zavazadlový prostor. Ve své době rozsáhlá komfortní výbava přitom zahrnovala klimatizaci, přehrávač CD, elektrické ovládání oken, vnějších zpětných zrcátek a střešního okna.

Hyundai v roce 2003 odpověděl na poptávku zákazníků po ještě vyšší úrovni jízdních výkonů a vylepšil model Santa Fe výkonnějším motorem a elektronicky řízeným systémem pohonu všech kol.

Druhá generace (2006-2012): vyšší výkon a více prostoru 

Druhá generace modelu Santa Fe byla představena v lednu 2006 na Severoamerickém mezinárodním autosalonu NAIAS (North American International Auto Show) v Detroitu. Zákazníci měli na výběr nový vznětový motor 2,2 litru nebo modernizovaný zážehový vidlicový šestiválec se zdvihovým objemem 2,7 litru. SUV Santa Fe s výrazně vylepšenými jízdními vlastnostmi a výkonnějšími motory bylo skvěle připraveno na náročný provoz v rozmanitých provozních a povětrnostních podmínkách.

V polovině prvního desetiletí 21. století začali zákazníci ve stále větší míře upřednostňovat atraktivní design. Vnější a vnitřní design nástupce proto doznal výrazných změn. Exteriér modelu Santa Fe se vyznačoval asertivní maskou chladiče, sebevědomě tvarovanými liniemi a světlomety s precizními detaily. Jeho moderní vzhled dokládal směr, jímž se ubíral vývoj designu značky Hyundai.

Dojem luxusu zprostředkovával majitelům druhé generace modelu Santa Fe interiér s měkkými, velmi kvalitními materiály a povrchovými úpravami s decentním leskem. Prémiovou atmosféru umocňovalo modré osvětlení ovládacích prvků v kombinaci s čalouněním sedadel kůží. V ještě prostornějším interiéru mohla být poprvé na přání umístěna také třetí řada sedadel pro zákazníky, kteří požadovali sedmimístný vůz místo pětimístného.

Tehdejší zákazníci si přáli rovněž rozšířenou bezpečnostní výbavu. Druhá generace modelu Santa Fe proto nabídla řadu rozsáhlých vylepšení v oblasti bezpečnosti. Hyundai tím upevnil své vedoucí postavení v zavádění nejefektivnějších technologií v automobilovém průmyslu do standardní výbavy. Ta tehdy zahrnovala elektronicky řízený stabilizační systém ESC (Electronic Stability Control), protiblokovací systém (ABS), okenní airbagy pro všechny řady sedadel, systém pro sledování tlaku v pneumatikách a aktivní opěrky hlavy na sedadlech vpředu. Později byla nabídka rozšířena o prémiovou verzi, jejíž výbava zahrnovala integrovaný navigační systém, zadní kameru, tempomat a senzor světla pro automatické ovládání světlometů.

Třetí generace (2012-2018): vylepšená bezpečnost a konektivita

Třetí generace modelu Santa Fe byla pro Hyundai velkým krokem vpřed, protože nabízela ještě vyšší úroveň komfortu a kvality, nově nastavené motory, a ještě vyšší úroveň hospodárnosti. Design vycházel z nového designérského konceptu "Storm Edge" ("prudkost bouře"), jehož hlavními stavebními prvky byly ušlechtilé linie a odvážně tvarované plochy. Společnost Hyundai tímto emocionálnějším a svalnatějším vzhledem ve spojení s mnoha prémiovými prvky dala jasně najevo, že místo ryze funkčního SUV hodlá nabízet sofistikované lifestylové vozidlo.

Třetí generace modelu Santa Fe se mohla pochlubit také modernizovanou platformou pro crossovery se samonosnou karoserií. Na výběr byla sportovní pětimístná varianta nebo verze s prodlouženým rozvorem a třemi řadami sedadel pro šest či sedm cestujících. Prodloužená verze se mírně odlišovala designem s jedinečnou šestiúhelníkovou maskou chladiče, novým vzhledem střešních sloupků B, na přání dodávanými 19" koly z lehké slitiny a zapuštěnými dvojitými koncovkami výfukové soustavy. Nový model vypadal díky tomu moderně a dynamicky, ale současně od předchůdce převzal jeho silné stránky, od praktičnosti přes prostornost až po spolehlivost. To byla skvělá nabídka, díky níž značka Hyundai získala mnoho nových zákazníků.

V komfortním a funkčním interiéru vypadaly obě verze modelu Santa Fe podobně. Technický pokrok na začátku druhého desetiletí 21. století umožnil výrobcům automobilů zvýšit komfort zákazníků a vylepšit zážitky z jízdy řadou inteligentních funkcí v oblasti konektivity. Třetí generace modelu Santa Fe díky tomu nabízela na přání dodávaný multifunkční 8" dotykový displej s navigačním systémem. Jednodušší a intuitivnější uživatelské rozhraní bylo doplněno vylepšeným hlasovým ovládáním. Dalšího pokroku bylo dosaženo na základě nových možností konektivity mobilních telefonů.

Hyundai třetí generací modelu Santa Fe znovu potvrdil své úsilí poskytovat zákazníkům nejlepší bezpečnostní výbavu v příslušné třídě. Její součástí byla prémiová brzdová soustava, která zahrnovala čtyři kotoučové brzdy, protiblokovací systém ABS (Anti-Lock Braking System) včetně brzdového asistenta, který poskytoval maximální brzdnou sílu v nouzové situaci, a elektronicky řízeného rozdělování brzdné síly EBD (Electronic Brake-force Distribution), díky němuž byla brzdná síla na přední a zadní nápravě automaticky optimalizována v závislosti na zatížení vozidla. Třetí generace s nejmodernějšími technologiemi v oblasti aktivní bezpečnosti poskytovala ještě vyšší úroveň ochrany řidiče, spolucestujících a chodců.

Čtvrtá generace (2018-současnost): bezpečnostní funkce a nový design

Hyundai navázal na úspěchy předchozích generací a v roce 2018 představil čtvrtou generaci modelu Santa Fe. Její prémiový charakter vyzařuje prestižní vzhled a rozsáhlá výbava, zahrnující nejvyspělejší technologie a nejlepší bezpečnostní prvky ve své třídě. Třešničkou na dortu je výjimečně prostorný interiér.

Elegantní SUV zaujme na první pohled svým odvážným vnějším vzhledem a širokým, atletickým postojem. Příď zdobí kaskádovitá maska chladiče, charakteristický prvek značky Hyundai, a boční plochy protínají elegantní linie spojující světlomety se zadními svítilnami. Santa Fe tím potvrzuje své postavení na vrcholu produktové řady SUV značky Hyundai. Dosud nejprostornější Santa Fe nabízí cestujícím na sedadlech ve druhé řadě o 38 mm více prostoru pro nohy.

Čtvrtá generace modelu Santa Fe je vybavena nejmodernějšími technologiemi Hyundai SmartSense, a díky tomu patří mezi nejbezpečnější vozy ve své třídě, což potvrzuje nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení bezpečnosti od nezávislé organizace Euro NCAP. Hyundai i nadále poskytuje svým zákazníkům maximální ochranu, k níž přispívá ještě větší počet inovativních funkcí. Mezi ně patří funkce pro upozorňování na cestující vzadu ROA (Rear Occupant Alert) z vlastního vývoje značky Hyundai. ROA je prvním systémem svého druhu v automobilovém průmyslu. Ultrazvukovým senzorem detekuje pohyb dětí nebo domácích mazlíčků na zadních sedadlech a v případě potřeby na ně při vystupování upozorní řidiče.

Další bezpečnostní funkcí je asistent zabraňující kolizím s vozidly přijíždějícími ze stran při couvání RCTA (Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance Assist), který sleduje oblast za vozidlem v rozsahu 180 stupňů a v případě potřeby upozorňuje řidiče a aktivuje brzdy, aby nedošlo ke kolizi. Čtvrtá generace modelu Santa Fe je navíc prvním vozem Hyundai, vybaveným průhledovým displejem, který promítá důležité informace na čelní okno. Řidič tak může nepřetržitě sledovat dění na vozovce.

Zcela nový model Santa Fe je vybaven také vyspělým systémem pohonu všech kol Hyundai HTRAC s optimalizovaným rozdělováním točivého momentu v závislosti na adhezi kol a rychlosti jízdy. Systém podporuje řidiče v nejrůznějších jízdních situacích.

Foto: archiv

Autor: - red -Čtěte dále

Ilustrační foto.

Zánovní auta jsou volbou rozumu. Největší ztrátu hodnoty odepíše už první majitel

Koupě nového vozu je pro mnoho zákazníků snem, který si v rámci svých finančních možností nemohou dovolit. Na druhou stranu...

Ilustrační foto.

Kdo před nouzovým stavem prodal auto, prodělal. Výkupní ceny v autobazarech se zvýšily

Výkupní ceny v českých autobazarech vyrostly u některých značek a modelů až o 25 procent. Může za to především 50procentní propad...

Ilustrační foto.

Češi Mercedes, Slováci BMW, Poláci Audi

I když krize spojená s novým typem koronaviru zásadně zasáhla a pravděpodobně ještě zasáhne všechny segmenty automobilového trhu,...

Hyundai v České republice i nadále pomáhá v boji proti nemoci COVID-19.

Hyundai v České republice i nadále pomáhá v boji proti nemoci COVID-19

České zastoupení značky Hyundai a nošovický výrobní závod i nadále pokračují v pomoci s bojem proti nemoci COVID-19. Kromě...

Ilustrační foto.

Na letní gumy přezula jen čtvrtina řidičů. Loni dvakrát tolik

Přezouvání na letní pneumatiky se kvůli epidemii koronaviru zpozdilo. I když povinnost mít zimní obutí v úterý skončila, přezuto...

Ilustrační foto.

Hyundai přispěje ČR v boji proti nemoci COVID-19 finančními prostředky a dodávkou 20 000 respirátorů

Nošovický výrobce Hyundai Motor Manufacturing Czech a české zastoupení značky Hyundai Motor Czech poskytly vládě České republiky...

Servisní síť značky Hyundai v ČR je i nadále v provozu.

Servisní síť značky Hyundai v ČR je i nadále v provozu

Autorizované servisy značky Hyundai mají za zpřísněných hygienických podmínek i nadále otevřeno. Vozidla jsou při příjmu do...

Ilustrační foto.

Ceny starých aut rostou. Boháče z vás udělá i Favorit

Ještě v roce 2000 byste jí dali za odvoz nebo za basu piv. Dnes má taková Škoda 105 cenu třeba kolem sto tisíc. Podobně na tom...

Ocenění Senior Car 2019.

Hyundai ix20 se stal vítězem ankety

Hyundai ix20, oblíbené MPV, které se až do loňského roku vyrábělo v Nošovicích u Frýdku-Místku, zcela ovládlo anketu Senior Car...

Ilustrační foto.

Šéf Asociace autobazarů: uzavření prodejen s auty bude mít na ekonomiku epický dopad

V České republice se každoročně prodá přibližně 700 tisíc ojetých vozidel a obor přímo nebo nepřímo zaměstnává až 75 tisíc...

Ilustrační foto.

Síť AAA Auto přijala opatření k zajištění bezpečného prodeje vozů

Síť AAA Auto zavedla pravidelnou desinfekci vozů v nabídce a svých 23 poboček v České republice i ostatních autocenter ve střední...

Ilustrační foto.

Zdražování už se začíná týkat i ojetin

Drastické emisní limity nastavené od roku 2020 Evropskou unií začínají zdražovat nově vyráběná auta. Limit 95 g oxidu uhličitého...

Model Kona Electric.

V Česku se začne vyrábět model Kona Electric

Hyundai již v březnu zahájí výrobu modelu Kona Electric ve svém českém výrobním závodě Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC)....

Nový model Hyundai i30.

Nový Hyundai i30: elegantnější, bezpečnější a hospodárnější

Hyundai zveřejnil podrobnější informace o novém modelu i30 před jeho debutem na Ženevském autosalonu. Nová modelová řada i30 bude...

TSG otevřelo nové servisní centrum Tatra v Přelouči.

TSG otevřelo nové servisní centrum Tatra v Přelouči

Společnost Truck Service Group (TSG), která v minulém roce vznikla přejmenováním společnosti Excalibur Trade, otevírá v Přelouči...

Hyundai a Kia vyvinuly síťově propojené řízení převodovky.

Hyundai a Kia vyvinuly síťově propojené řízení převodovky

Společnosti Hyundai Motor Company a Kia Motors Corporation oznámily, že vyvinuly síťově propojené řízení převodovky ("ICT...

Sun Yong Hwang.

Novým prezidentem společnosti Hyundai Motor Czech byl jmenován Sun Yong Hwang

Prezident HMCZ, pan Yongjin (Alex) Kim byl povýšen na pozici ředitele obchodní strategie evropské centrály Hyundai Motor Europe...

Ilustrační foto.

Síť AAA AUTO nabírá desítky lidí, mají letos firmě pomoct prodat 90 000 aut

Skupina AURES Holdings, provozovatel sítě AAA AUTO, momentálně hledá uchazeče na 170 pracovních pozic. Do konce roku se chystá...

Karlose Vémolu za volantem jeho nového vozu nevytočíte.

Karlose Vémolu za volantem nevytočíte

Po novém přírůstku do rodiny, čeká zápasníka smíšených bojových umění MMA a držitele několika titulů ve střední a polotěžké váze,...

Ilustrační foto.

Pro muže je automobil srdcovou záležitostí, ženy v něm vidí spíše praktického pomocníka

Muži si dávají při výběru vozu velmi záležet na veškerých detailech. Před výběrem nového vozu si projdou všechny weby,...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi