Nový Hyundai IONIQ: Ekologický model nabízí řadu vylepšení

Ilustrační foto.

Hyundai uvádí na trh nový model IONIQ, nejnovější edici svého revolučního ekologického modelu s rozsáhle vylepšenou konektivitou a designem. IONIQ byl v době své premiéry v roce 2016 prvním automobilem na světě koncipovaným od začátku pro tři různé elektrifikované pohony - hybridní, hybridní s možností vnějšího nabíjení a výhradně elektrický. Nabídka modelů IONIQ byla nyní vylepšena rozšířenou technickou výbavou a modernizovaným vzhledem. Hyundai znovu potvrzuje své postavení lídra budoucí mobility, zatímco ostatní výrobci svá první ekologická vozidla teprve plánují nebo zahajují jejich prodej.

Nový IONIQ je vybaven vyspělými službami Blue Link® v oblasti konektivity*, souborem asistenčních systémů a prvků aktivní bezpečnosti SmartSense™ a nejmodernějšími funkcemi informačních a zábavních systémů. Navíc byl vylepšen také jeho vnější a vnitřní design. Řidiče nového modelu IONIQ Electric navíc potěší o 36 % větší kapacita pro ukládání elektrické energie (nyní 38,3 kWh) díky modernizované sadě akumulátorů.

"Naše nové modely IONIQ navazují na úspěchy první generace díky řadě vylepšení v oblastech konektivity a designu," říká Thomas A. Schmid, provozní ředitel společnosti Hyundai Motor. "Co se týče vozidel Hyundai pro ekologickou mobilitu, je IONIQ průkopníkem, protože nabízí našim zákazníkům všechno, co požadují, díky uživatelsky přívětivým vyspělým technologiím, které usnadňují život."

*Přesný rozsah služeb Blue Link, nabízených standardně nebo na přání, se může lišit v závislosti na trhu, na němž byl IONIQ zákazníkem pořízen. Na českém trhu budou služby Blue Link v plném rozsahu uvedeny v průběhu roku 2020.

Nový IONIQ se třemi elektrifikovanými pohony poskytuje inovativní řešení pro mobilitu

Původní IONIQ se může pochlubit více než 60 000 prodanými vozy od jeho uvedení na trh v roce 2016, a díky tomu se stal jedním z hlavních pilířů progresivní řady produktů značky Hyundai pro budoucí mobilitu. Hyundai je výrobcem automobilů s nejširším portfoliem elektrifikovaných pohonů, které zahrnuje také průkopnické NEXO, vybavené revolučním elektrickým pohonem s palivovým článkem na vodík, a elektromobil KONA Electric. Nejnovější edice modelu IONIQ je dalším logickým krokem v rámci pokračující modernizace produktové řady a snahy zpřístupňovat čistou mobilitu ještě většímu počtu řidičů.

Vylepšená nová edice modelu IONIQ, prvního vozidla na světě, koncipovaného pro tři odlišné elektrifikované pohony, naplňuje i nadále své poslání nabízet spotřebitelům možnost vybrat si ekologické vozidlo, které nejlépe vyhovuje jejich požadavkům.

Kapacita akumulátorů nového modelu IONIQ Electric byla zvýšena z 28 kWh na 38,3 kWh. Díky tomu mohou řidiči překonávat větší vzdálenosti mezi nabíjením. Nový IONIQ Electric se tak může pochlubit o 36 % větší kapacitou pro uložení elektrické energie, která umožňuje celkový dojezd 294 km (předběžná hodnota na základě interních testů dle metodiky WLTP). Elektromotor poskytuje nejvyšší výkon 100 kW (136 k) a maximální točivý moment 295 Nm. Elektromobil je standardně vybaven výkonnější nabíječkou 7,2 kW (doposud 6,6 kW) pro nabíjení střídavým proudem ze zásuvky typu 2. Při použití stojanu pro rychlé nabíjení výkonem 100 kW lze akumulátory nabít na 80 % kapacity za pouhých 54 minut.

Nové modely IONIQ Hybrid a IONIQ Plug-in jsou vybaveny osvědčeným zážehovým čtyřválcem Kappa 1.6 GDI s přímým vstřikováním benzinu, nejvyšším výkonem 77 kW (105 k) a maximálním točivým momentem 147 Nm. Elektromotor s trvalým magnetem modelu IONIQ Hybrid poskytuje nejvyšší výkon 32 kW (43,5 k) a maximální točivý moment 170 Nm a je napájen akumulátory Li-Poly s kapacitou 1,56 kWh, uloženými pod zadními sedadly. Elektromotor verze Plug-in, napájený akumulátory Li-Poly s kapacitou 8,9 kWh, poskytuje nejvyšší výkon 44,5 kW (60,5 k) a maximální točivý moment 170 Nm. Modely IONIQ Hybrid a Plug-in poskytují v kombinaci s motorem 1.6 GDI celkový výkon hybridní soustavy 103,6 kW (141 k) a točivý moment až 265 Nm. Elektromotor umožňuje modelu IONIQ Hybrid jízdu s výhradně elektrickým pohonem, a to rychlostí až 120 km/h. Řidiči, kteří se rozhodnou pro IONIQ Plug-in, se mohou spolehnout na výkonný akumulátor Li-Poly s kapacitou 8,9 kWh, který umožňuje dojezd 52 kilometrů s čistě elektrickým pohonem (předběžná hodnota na základě interních testů dle metodiky WLTP).

Nový IONIQ s novou úrovní konektivity

Nový IONIQ je vybaven systémem síťového propojení vozidla Hyundai Blue Link®. Integrovaná telematika umožňuje řidiči modelu IONIQ Electric na dálku spustit nebo vypnout motor prostřednictvím aplikace pro chytré telefony. U všech verzí modelu IONIQ je tímto způsobem možné dálkově zamknout nebo odemknout dveře nebo ovládat klimatizaci vozidla. Majitelé verze Plug-in nebo elektromobilu mohou díky této technologii také na jakoukoli vzdálenost zkontrolovat stav akumulátorů, aby zjistili, kdy bude nutné vozidlo nabíjet. Díky systému Blue Link® je možné nabíjení dálkově ovládat a případně naplánovat prostřednictvím aplikace.

Hyundai s novým modelem IONIQ zavádí také eCall. K telefonickému spojení se záchrannými službami dojde automaticky po aktivaci airbagů nebo stisknutím tlačítka umístěného nad vnitřním zpětným zrcátkem. Nejbližší záchranné službě jsou zároveň odeslány důležité informace (informace o vozidle, čas nehody, směr jízdy, informace o airbagu a senzoru nárazu).

Pokud si zákazník vybere pro nový IONIQ satelitní navigační systém, může využívat služby LIVE Services. Řidič obdrží sedmileté bezplatné předplatné, které nabízí nejaktuálnější informace o počasí, dopravě, místech měření rychlosti jízdy (pokud to legislativa umožňuje), parkování na ulicích a v parkovacích budovách, nejbližších prodejcích nebo nabíjecích stanicích v blízkém okolí a umožní vyhledávání objektů zájmu.

Na přání dodávaný multimediální systém s audiovizuálními a navigačními funkcemi zobrazuje na 10,25" dotykovém displeji, s funkcí děleného zobrazování, rozmanité užitečné informace. Systém kromě toho disponuje funkcí hlasového ovládání s připojením ke cloudu, a to v šesti jazycích (se systémem Blue Link). Uživatelé si mohou individualizovat vylepšený displej výběrem ze dvou verzí hlavní plochy a možností upravit si zobrazované ikony a funkce. Již základní informační a zábavní systém disponuje funkcemi Android Auto a Apple CarPlay. Díky nové funkci Multi-Bluetooth (standardně pouze ve spojení s 10,25" multimediálním systémem) si mohou řidiči nového modelu IONIQ připojit k vozidlu dva telefony současně a poslouchat hudbu přenášenou prostřednictvím Bluetooth z obou telefonů.

Modernizovaný vnitřní design

Nově navržený interiér nového modelu IONIQ zahrnuje nejen nové komfortní funkce, ale také nové stylistické prvky, které umocňují jeho sofistikovanou image. Kromě standardního černého čalounění sedadel mají zákazníci na výběr čtyři barvy kůže: černou, šedou ve dvou odstínech, červenou Umber (výhradně pro verze Hybrid a Plug-in) a Electric Shadow (výhradně pro verzi Electric). Ozdobné prvky na přístrojové desce jsou v odstínu tmavého chromu.

Pod novým širokoúhlým displejem audiovizuálního a navigačního systému s úhlopříčkou 10,25" se nachází nově uspořádaný ovládací panel topení a klimatizace, který se vyznačuje elegantní lesklou povrchovou úpravou. Nová dotyková ovládací tlačítka umožňují intuitivní ovládání funkcí topení, ventilace a klimatizace. V modelu IONIQ Electric standardní 7" LCD displej přístrojového panelu s vysokým rozlišením (pro verze Hybrid a Plug-in se dodává na přání) byl doplněn variabilním podsvícením, jehož různé motivy vizualizují jízdní režimy. Vylepšený design moderního interiéru završuje modré LED osvětlení ve spodní části přístrojové desky na straně spolujezdce vpředu a na středové konzole, navozující příjemnou atmosféru.

Vylepšení doznal také design exteriéru

Příď nového modelu IONIQ ve verzích Hybrid a Plug-in má nově navrženou masku chladiče se síťovou mřížkou. Příď nového modelu IONIQ Electric byla modernizována také novým osobitým vzorkem na uzavřeném panelu masky chladiče. Všechny verze mají nový design předního nárazníku se stříbrnou lištou ve spodní části a novou antracitovou lištu na zadním nárazníku, které vytvářejí ještě ušlechtilejší a dynamičtější vzhled. Světla LED pro denní svícení s novými rámečky jakož i nově nabízené světlomety LED a zadní sdružené svítilny LED byly kompletně nově uspořádány, aby IONIQ vynikal i za tmy poutavým estetickým pojetím při současném zvýšení bezpečnosti.

IONIQ Plug-in a Electric jsou nabízeny s nově navrženými 16" koly z lehké slitiny, zatímco u modelu IONIQ Hybrid mají zákazníci na výběr nová kola s průměrem ráfků 15" nebo 17".

Nový IONIQ je k dispozici s devíti barvami laku karoserie včetně čtyř nových: Fluidic Metal, Electric Shadow, Liquid Sand a stříbrná Typhoon. Hyundai tak reaguje na kreativní požadavky zákazníků, týkající se estetiky modelu IONIQ, který od roku 2016 slaví výjimečné úspěchy ve svém tržním segmentu.

Mezi další barvy laku karoserie dostupné pro řidiče nového modelu IONIQ patří černá Phantom, bílá Polar, šedá Iron, modrá Intense a červená Fiery.

Nejširší soubor bezpečnostních prvků a funkcí v segmentu

Všechny verze nového modelu IONIQ jsou vybaveny komplexním souborem vyspělých technologií Hyundai SmartSense, které přispívají k mimořádně komfortní a bezpečné jízdě. Nejmodernější asistenční systémy nepřetržitě sledují okolí vozidla a chrání řidiče za jízdy před potenciálními riziky.

Komplexní soubor technologií Hyundai SmartSense, nejširší bezpečnostní výbava v tomto segmentu, zahrnuje pro nový IONIQ asistenta pro odvrácení kolize s překážkou vpředu, asistenta pro detekci chodců a nově i cyklistů a asistenta pro rozpoznávání únavy řidiče. Součástí standardní výbavy je rovněž asistent pro jízdu v jízdním pruhu a asistent dálkových světel. Na přání se dodává asistent řízení v jízdním pruhu, který udržuje vozidlo uprostřed jízdního pruhu a zajišťuje bezpečnou jízdu dokonce i v husté dopravě během dopravní špičky, a inteligentní upozorňování na omezení rychlosti používá přední kameru a informace z navigačního systému k rozpoznávání dopravních značek a v reálném čase zobrazuje omezení rychlosti a zákazy předjíždění.

Chytrý adaptivní tempomat s funkcí Stop & Go a upozorňováním na rozjezd vozidla vpředu používá radarový senzor k měření vzdálenosti vpředu jedoucího vozidla a automaticky udržuje nastavený odstup. V závislosti na provozních podmínkách dokáže automaticky zastavit a znovu se rozjet. Mezi další prvky výbavy na přání patří asistent pro sledování slepého úhlu a asistent pro upozorňování na vozidla přijíždějící ze stran při couvání.

Asistent pro hospodárnou jízdu: nejmodernější technologie pro snižování spotřeby paliva

Nové modely IONIQ Plug-in a Hybrid jsou vybaveny asistentem pro hospodárnou jízdu Eco DAS (Eco-Driving Assist System), který pomáhá snižovat spotřebu paliva. Integrovaný asistent pro setrvačnou jízdu analyzuje informace z navigačního systému o průběhu trasy a upozorňuje řidiče na blížící se úseky, vyžadující pomalejší jízdu (například odbočka, křižovatka, dálniční sjezdy, apod.). Cílem této funkce je snižovat spotřebu paliva a minimalizovat používání brzdové soustavy. Asistenta pro setrvačnou jízdu lze aktivovat v režimu Eco při jízdě rychlostí v rozsahu od 40 do 160 km/h.

Systém Eco DAS je navíc vybaven předvídavým systémem řízení energetických toků, který řídí procesy nabíjení a vybíjení akumulátorů ve stoupáních nebo klesáních, aby byla maximálně využívána kapacita akumulátorů. Pokud je před úsekem se stoupáním zřejmé, že množství energie v akumulátorech nebude postačovat, zvýší se výkon spalovacího motoru modelů IONIQ Plug-in a Hybrid a akumulátory se nabijí. Jakmile je při jízdě v klesání dosaženo dostatečného stavu nabití akumulátorů, zvýší se využívání elektromotoru. Tím je minimalizována spotřeba paliva a zároveň dochází k další rekuperaci kinetické energie při zpomalování.

Vylepšené funkce pro ještě snadnější a zábavnější řízení

Řidiči nových modelů IONIQ Hybrid a Plug-in si mohou i v elektrifikovaném automobilu užívat mimořádného potěšení z jízdy díky uznávané jízdní dynamice modelu IONIQ, k níž přispívá vyspělá konstrukce celého vozidla i pohotové řazení 6stupňové dvouspojkové převodovky. Výhodou nového modelu IONIQ je pro řidiče také nízké těžiště, a to díky nízké poloze sady akumulátorů. I tento faktor zvyšuje potěšení z jízdy, zejména v zatáčkách.

Nový IONIQ ve verzích Hybrid a Plug-in je vybaven systémem brzdění nastavitelnou rekuperací kinetické energie. Řidiči si mohou v režimu Eco nastavit různou intenzitu zpomalení prostřednictvím páček na volantu. V režimu Sport zajišťují páčky funkci manuálního řazení.

Nový IONIQ Electric přebírá od podobně inovativního elektromobilu Kona Electric funkci ovládání vozidla jedním pedálem, umožňující maximální využívání technologie brzdění rekuperací kinetické energie. Řidič může zastavit vozidlo pouhým držením levé páčky na volantu, aniž by musel sešlápnout pedál brzdy. Tato funkce chytrého brzdění rekuperací kinetické energie automaticky mění intenzitu rekuperace kinetické energie v závislosti na sklonu vozovky a dopravní situaci před vozidlem po uvolnění pedálu plynu.

Nový IONIQ Electric je vybaven také režimem Eco+, který doplňuje standardní režimy Eco, Comfort a Sport. Aktivací režimu Eco+ řidič sníží spotřebu elektrické energie a prodlouží dojezd na zbývající zásobu energie v nepředvídatelných nouzových situacích.

Nové modely IONIQ Hybrid, Plug-in i čistě elektrická verze budou pro zákazníky na českém trhu k dispozici od září 2019.

Foto: archiv

Autor: - red -Čtěte dále

Ilustrační foto.

Průměrný Čech spoří na ojetinu téměř dva a půl roku

Vozový park v České republice aktuálně nabízí auta, jejichž průměrné stáří se pohybuje kolem patnácti let, přičemž cenový medián...

Nový Land Rover Defender představen v Praze.

Nový Land Rover Defender představen v Praze

Před třemi lety se odebral do zaslouženého důchodu off-road, který byl skoro sedm dekád ztělesněním pracovního terénního auta....

Ilustrační foto.

Fabia slaví dvě dekády, ojetin je u nás ke koupi 7 tisíc kusů

Stejně jako v roce 1988 Škoda Favorit a v roce 1994 Škoda Felicia, znamenal nástup vozu Škoda Fabia v České republice revoluci....

Ilustrační foto.

Hydrogen Valley Evropy? Realita, nikoliv fikce

Vytvořit z regionu první "vodíkové údolí" ve východní Evropě, to jsou ambice vedení Moravskoslezského kraje. Energetiku a dopravu...

Škoda Felicia.

Někdejší hvězda českých silnic stále patří mezi žádané vozy

Legendární Škoda Felicia se sice již 18 let nevyrábí, pořád ale patří v určitých řidičských skupinách mezi vyhledávané modely,...

Peugeot odhaluje koncept obytného vozu.

Peugeot odhaluje koncept obytného vozu

Trendy na trhu s automobily se v poslední době hodně proměnily.

Ilustrační foto.

Jak je to s emisními normami u aut?

Provoz na silnicích se podepisuje na znečišťování ovzduší významnou měrou a ve statistikách Evropské unie figuruje silniční...

Euro, měna EU.

Dieselový skandál vyjde draho. Daimler zaplatí 870 milionů eur

Německá automobilka Daimler zaplatí v souvislosti s takzvaným dieselovým skandálem pokutu 870 milionů eur (22,5 miliardy korun)....

Příští rok ve znamení hvězd a krásných aut.

Příští rok ve znamení hvězd a krásných aut

Václav Vydra natěsnaný do superúzkých kalhot, Antonín Panenka při fotbalovém výkopu, nebo Lukáš Kvapil, jako model v červeném...

Legendární kachna.

Stoleté oslavy značky Citroën. Zúčastnilo se deset tisíc lidí

Velkolepá oslava stého výročí automobilky Citroën proběhla v sobotu na letišti v pražských Letňanech. Navzdory dešti zde společně...

Ilustrační foto.

Patří SUV do města? ptají se v Německu po tragické nehodě

V Německu se v posledních dnech rozproudila debata o tom, jestli masivní sportovně-užitkové vozy (SUV) patří do měst, nebo je...

Škoda Octavia.

Královnou škodovek v nabídce na trhu ojetin je Octavia

Ve středoevropském srovnání mají řidiči ohledně značky Škoda jasno. Naprosto nejoblíbenějším modelem je Octavia, následuje...

Citroën oslaví 100 let v pražských Letňanech.

Citroën oslaví sto let v pražských Letňanech

Unikátní veterány, četníky ze Saint Tropez, francouzský boulevard, testovací centrum nových vozů i atrakce pro děti.. a nad...

Hyundai i10.

Zcela nový Hyundai i10: velký malý vůz v segmentu A

Hyundai Motor odhalil zcela nový i10 před jeho výstavní premiérou na mezinárodním autosalonu IAA 2019 ve Frankfurtu. Nejnovější...

2 CV Charleston.

Citroën oslaví sté výročí velkolepě v Letňanech

Celý letošní rok se nese ve znamení oslav úžasného kulatého výročí francouzské automobilové značky Citroën.

Ilustrační foto.

Dvoustopá senzace, vodíkové auto v Praze

666 ďábelských kilometrů na jedno naplnění bez kapky benzínu, nebo nafty a hlavně bez dlouhého čekání u dobíjecí stanice, jako je...

Hyundai odhaluje osobní elektrickou koloběžku s dojezdem 20 km.

Hyundai odhaluje osobní elektrickou koloběžku s dojezdem 20 km

Koncern Hyundai Motor Group (HMG) vyvinul nový prototyp elektrické koloběžky. Nový model na základě konceptu, představeného na...

Ilustrační foto.

Řidiče nové technologie v autech často štvou, nechtějí je

Upozornění od nových asistenčních systémů v automobilech mohou být tak otravná, že je někteří motoristé vypínají. Vyplývá to z...

Ilustrační foto.

Auta na náplavce 2019 – Premiéra Hyundai ve velkém stylu

UVNITŘ VIDEO. Exkluzivní prezentace Hyundai se bude soustředit na technologie a výkon. Vůbec poprvé se široké veřejnosti v České...

Ilustrační foto.

Volkswagen ve Frankfurtu představí novou verzi T-Rocu

Model T-Roc je v portfoliu německé automobilky nováčkem a spolu s letos uvedeným T-Crossem tvoří dvojici malých SUV, která přišla...

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi