Komerční prezentace

Z NEWTON College k milionářům

Z NEWTON College k milionářům

David Kašper se podílel na vzniku brokerských společností, které spravují miliony dolarů klientského kapitálu. Dnes, společně se svými bývalými spolužáky z vysoké školy NEWTON College, podniká v oblasti technologií na finančních trzích.

Spoléhají na něj milionáři, podnikat začal už při studiu

David reprezentuje novou generaci českých podnikatelů. Proto jsme s ním pohovořili o tom, jaký vliv na jeho kariéru měl výběr vysoké školy a jak vidí současné absolventy jakožto úspěšný podnikatel.

Co bylo pro tebe nejdůležitější při výběru vysoké školy?

Ve čtvrťáku na střední škole jsme se společně s kamarády začali zajímat o podnikání a finanční trhy. Věděli jsme, že si chceme založit firmu, a proto jsme hledali obor, který bude zaměřený do praxe a zároveň bude kombinací managementu, psychologie a ekonomie. Tuto kombinaci považuji za ideální mix pro moderní řízení společnosti. Všechny tyto parametry splňoval obor Psychologie pro manažery na NEWTON College. Navštívili jsme ukázkovou výuku a po ní se definitivně rozhodli, že do toho jdeme. Zpětně to beru jako jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v životě.

Co tě při studiu na vysoké nejvíce ovlivnilo?

Nejvíce mě obohatil filosofický postoj, který škola zastává. Podařilo se mi udělat si pořádek v hlavě, pracovat na svých hodnotách a osobnostním rozvoji. Hodně jsem si odnesl od lektorů, kteří byli přímo z praxe. Učili jsme se na reálných případových studiích a věděli jsme, že nečteme z teoretických pouček, ale že vyučující mají tyto věci skutečně ozkoušené. Naučil jsem se hledat lidi, kteří jsou ve své specializaci lepší než já, a s těmi spolupracovat.

Jak se ti podařilo skloubit školu a podnikání?

Díky tomu, že jsem byl schopen absorbovat látku pouze z výkladu a s celou řadou věcí jsem se již setkával ve své praxi na vlastní kůži, tak vše probíhalo bez problémů. U zkoušek jsem navíc témata přirovnával k reálným věcem. To se zkoušejícím líbilo více, než nazpaměť naučená látka.

Z NEWTON College k milionářům

Pozoruješ při výběru nových spolupracovníků rozdíl mezi absolventy vysokých škol, kteří takříkajíc vstali od učebnic a těmi, kteří během studia prošli nějakou praxí?

U nás ve firmě to bylo tak, že kolegové si na státnice vzali volno a poté hned pokračovali v práci. Stejně, jako tomu bylo několik dní před tím bez titulu. Tím chci říci, že praxe a snaha o neustálé sebezdokonalování je dnes více než samotný titul. Vysoká škola managementu NEWTON College studentům v tomto rozvoji osobnosti hodně pomáhá. Ze školy pak vycházejí absolventi, kteří mají praktické dovednosti a navíc na sobě dokáží neustále pracovat. Jsem si jistý, že je dobré školu kombinovat s prací, a tu pomyslnou "hubu" si lehce nabíjet po celou dobu studia.

Jak vnímáš to, že je NEWTON College malou školou a nemá tisíce studentů jako největší univerzity u nás?

Já to vnímám spíše pozitivně, protože díky tomu jsme měli s vyučujícími velmi osobní kontakt. To pro mě bylo v průběhu studia managementu velmi užitečné. Mohl jsem individuálně konzultovat otázky svého podnikání. V psychologii jsem mohl dřít na osobnostním rozvoji a v praktických manažerských technikách jsem se naučil například perfektně moderovat i vyjednávat. Peníze, které jsem do studia investoval, se mi díky osobnímu přístupu vrátily opravdu mnohonásobně.

Jak bys zhodnotil vztahy mezi studenty tohoto typu menších škol?

V menších skupinách se mezilidské vztahy navazují určitě lépe. O tom svědčí i naše firma. U jejího zrodu se mnou stáli tehdejší spolužáci a postupem času k nám nastoupilo mnoho dalších studentů a absolventů z pozdějších ročníků. To, myslím, mluví za vše.

Z NEWTON College k milionářům

Myslíš si, že je studium na soukromé vysoké škole jednodušší než na veřejné?

Kamarád a bývalý kolega mi říkal, že na veřejné VŠ vydržel do té chvíle, než musel motivaci pracovníka firmy počítat pomocí vzorečků. Bohužel to není vtipný příběh, ale pozůstatek zastaralého systému vzdělávání, který je na míle vzdálen od toho, co nyní reálně potřebujeme v naší firmě. Takže ano, v mém případě je opravdu možné, že studium bylo pro mne lehčí, než kdybych šel někam měřit management pravítkem.

Během rozhovoru jsi zmínil, že se ti líbil filosofický postoj školy. Co ti tedy škola dala do života z této strany?

Tehdy se mi velmi líbilo heslo NEWTON College "Studuj tak, jak chceš žít”. Držel jsem se ho během studia a snažím se jím řídit i dnes v běžném i pracovním životě. Leadership a hodnoty jsou v naší firmě velmi prosáklé právě filosofií z NEWTONu.

Proč bys dnes svým následovníkům doporučil studium právě na NEWTON College?

Škola dává studentům strašně moc. Studium je hodně o konzultacích se špičkovými vyučujícími, o rozvoji, o kontaktech a o zážitcích. To vše by člověk měl nasávat plnými doušky. Je podle mě důležité, aby student NEWTON College šel do střetu s realitou co možná nejdříve. Škola mu v tom určitě nebude bránit, právě naopak. Pracovat během školy, klidně i zdarma, ale získávat praktické zkušenosti, to považuji za nesmírně přínosné. Jestli mohu budoucím studentům něco doporučit, pak to, aby měli možnost již při škole všechny své získané znalosti testovat rovnou v praxi. Opravdu se to vyplatí. A abychom pomohli studentům jít naproti, tak v naší společnosti Purple Technology máme neustále otevřené některé pozice, kam se studenti mohou hlásit a získat i placenou stáž při studiu. Prostě je třeba se nebát a jít do světa.





Čtěte dále

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi