Komerční prezentace

Inovace a vývoj v BASF

Inovace a vývoj v BASF

Společnost BASF nabízí inteligentní řešení pro nové výzvy budoucnosti. Výzkum a vývoj probíhá nejen na základě nových systémů a funkčních materiálů, ale využívá také inovativní průřezové technologie, jako jsou například nanotechnologie.

Nanotechnologie - pomoc při vývoji řešení pro budoucnost

Nanotechnologie se zabývá vývojem, výrobou a použitím materiálů, jejichž struktura, částice, vlákna či destičky jsou menší než 100 nanometrů, díky čemuž tyto materiály disponují novými vlastnostmi. Mnoho inovací v oblastech, jako je automobilová technologie, energetika, elektronika či stavebnictví a lékařství, by bez nanotechnologie nebylo možné uskutečnit. Společnost BASF používá tuto technologii pro vývoj nových řešení a pro vylepšení stávajících produktů.

Vysoce účinné izolační materiály

Nový vysoce účinný izolační materiál společnosti BASF získal díky nanopórům specifické vlastnosti. Slentite™ je první vysoce účinný izolační panel na bázi polyuretanu, který ve srovnání s tradičními materiály zabírá pouze poloviční prostor, přičemž však nabízí stejné izolační vlastnosti. Až 90 % objemu organického aerogelu obsahuje vzduchem naplněné póry o průměru pouze 50 až 100 nanometrů. V důsledku toho je volnost pohybu molekul vzduchu omezená a přenos tepla je snížen. Vysoce účinné izolační materiály mají své využití například ve stavebnictví, a to jak pro staré, tak pro nové budovy.

Inovace a vývoj v BASF

Mikroenkapsulace

Jedna výzkumná oblast společnosti BASF, ve které nanotechnologie hraje klíčovou roli, se zaměřuje na vývoj přípravků účinných složek, zejména na mikroenkapsulaci, kde jsou účinné látky zapouzdřeny voskem, polymerem nebo ochranným pouzdrem na bázi oleje. Díky tomu mohou být účinné látky v dané aplikaci použity specifičtěji a mohou efektivněji fungovat. Důležitým faktorem je zde řízené uvolňování účinných látek. Výzkumným pracovníkům společnosti BASF se podařilo v závislosti na potřebné aplikaci navrhnout pouzdro, které je tenké pouze několik nanometrů nebo nanostrukturované. To umožňuje řídit čas a rychlost, s jakou mohou být účinné látky uvolňovány do požadovaného cílového umístění.

Grafen

Materiál, který by mohl přispět ke klíčovému technickému pokroku organických diod emitujících světlo (OLED), displejů, a dokonce i baterií a katalyzátorů, je grafen. Grafen úzce souvisí s grafitem, který se například používá v tuhách tužek. Grafen ale na rozdíl od grafitu tvoří jen jedna vrstva atomů uhlíku tenká méně než jeden nanometr. Tento materiál je velmi účinný vodič elektrického proudu a tepla. Je velmi stabilní, ale také pružný a flexibilní. Vzhledem k tomu, že je tak tenký, se ve skutečnosti černý materiál jeví jako průhledný. Mezinárodní tým vědců ve společné výzkumné a vývojové platformě společnosti BASF a Institutu Maxe Plancka pro výzkum polymerů v Mohuči v Německu v současné době zkoumá vědecký základ a aplikační potenciál inovativních materiálů na bázi uhlíku, jako je grafen.

Inovace a vývoj v BASF

Barevné filtry

Nová červená barva společnosti BASF, Irgaphor® Red S 3621 CF, zaručuje vynikající kvalitu obrazu displejů z tekutých krystalů (LCD). Používá se v barevných filtrech pro notebooky, počítače a televizní obrazovky. Čím jsou částice menší, tím intenzivnější je jas obrazovky. Společnosti BASF se podařilo vyrobit produkt s částicemi menšími než 40 nanometrů. Díky malým částicím je rozptyl světla v barevném filtru podstatně menší. Ve srovnání s tradičními barevnými produkty nová červená barva společnosti BASF kontrastní poměr displeje zdvojnásobuje. Obraz je tak ostrý, čistý, barevný a s vysokým kontrastem.

Bezpečné využití potenciálu nanotechnologií

Využívání nových technologií vždy vyžaduje objektivní posouzení nejen přínosu, ale také možných rizik, které s nimi mohou souviset. I proto je kromě výroby a vývoje nanomateriálů další prioritou výzkumů také posouzení rizik nanočástic. V uplynulých deseti letech proto BASF provedla více než 150 vlastních toxikologických a ekotoxikologických studií a s externími partnery se podílela i na dalších 30 projektech. V globální síti také společnost spolupracuje s více než 600 významnými univerzitami, výzkumnými ústavy a firmami po celém světě a jako první a doposud jediná společnost v Německu pořádá dialogová fóra zaměřená na nanotechnologie.

Chcete vědět více? Další informace naleznete na www.basf.cz





Čtěte dále

další zprávy

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi