Cena elektřiny stoupá. Jaké má tato situace řešení a do jakého typu vytápění má smysl investovat?
Na vytápění se používají elektrokotle, plynové kotle, tepelná čerpadla, kotle na tuhá paliva nebo krb či krbová kamna. Pojďme si projít jednotlivé typy vytápění podrobněji. Jaké mají výhody a nevýhody?
Elektrokotel vytápí topnou spirálou, která ohřívá vodu v kotli a tím i v radiátorech. Na termostatu si nastavíte, na jakou teplotu chcete prostor vytopit. O ostatní se nemusíte starat. Jediným problémem jsou vysoké účty za elektřinu. V předchozích dnech se tento problém násobně zvýraznil nárůstem ceny a odchodem některých dodavatelů elektrické energie a plynu z trhu. Náklady na elektrokotel v rodinném domě se v roce 2020 pohybovaly asi kolem 51 000 korun.
Plynové kotle spalují v plynovém hořáku zemní plyn, kterým ohřívají vodu na vytápění i vodu na koupání. Podle efektivnosti v případě spalovacího procesu je dělíme na klasické, nízkoteplotní a kondenzační. U nás jsou oblíbené kondenzační plynové kotle, které pracují s nižšími teplotami spalin. Díky tomu mají vyšší účinnost. Náklady pro rodinný dům v případě zemního plynu byly v minulém roce zhruba 38 000 korun.
Do domu si někteří pořizují krb nebo krbová kamna. Ty nejen že prohřívají prostor, ale zároveň u nich můžete posedět nebo se do nich jen tak zahledět. Na druhou stranu je potřeba mít místo na uskladnění paliva a počítat s určitou prašností při přikládání.
Existují dva typy krbů podle paliva. Jedna možnost jsou klasické krby na dřevo a druhá varianta jsou krby na pelety.
Pokud vytápíte pouze krbem na dřevo, v zimě přijíždíte do chladného domu, protože není možné zapálit oheň na dálku. Také není možné, aby někdo přikládal do krbu celou noc, proto se topení krbem na dřevo často kombinuje i s dalším vytápěním. V případě, že vytápí rodinný dům pouze kupovaným palivovým dřevem, jeho roční výdaje jsou asi 26 000 korun.
Krby a krbová kamna na pelety jsou automatické. Protože pelety mají tvar, který umožňuje krbům, kamnům a kotlům přikládat si palivo ze zásobníku automaticky. Krb nebo krbová kamna teplotu v interiéru hlídá. A pokud si to přejete, přijíždíte již do vyhřátého objektu. Vytápění dřevními pelety stojí rodinný dům kolem 34 500 korun.
Tepelná čerpadla se rozdělují na typy podle zdroje energie, který využívají. Nejběžnějšími jsou vzduch-voda, země-voda, voda-voda. Tento typ vytápění stoupá na oblíbenosti. Výhodou je, že nepotřebují komín, ani prostor na palivo či speciální místnost (kotelnu). Šetří tedy místo. Také je nemusíte téměř nijak obsluhovat. Regulujete pouze teplotu na termostatu a nic jiného řešit nemusíte. Na druhou stranu se jedná o poměrně drahou investici. Obecně se částka pohybuje v řádech stovek tisíc. Navíc zvýšení cen elektrické energie se promítne do navýšení provozních nákladů.
A náhradní díly bývají velmi nákladné. Také se stává, že když se na čerpadle něco pokazí, může to být neopravitelné. A pak následuje logický krok - koupit nové čerpadlo. Náklady na vytápění a ohřev teplé vody jsou pro rodinný dům asi 29 000 korun.
Další variantou je kotel na tuhá paliva. Cena dřeva a pelet je v rámci let stabilní, jen mírně kolísá v průběhu roku, kdy kopíruje křivku topné sezóny (po sezóně je lze koupit levněji). Kotle se dělí do typů podle paliva i podle stupně automatizace. Existují kotle na pelety, kotle na dřevo a kotle na uhlí. Kotle na dřevo bývají pouze na ruční přikládání. Kotle na uhlí můžou být i automatické, ale i tak je potřeba kotel pravidelně čistit a často vynášet popel. Oblíbené z hlediska ekologie i úspory času jsou kotle na pelety. Ty bývají automatické.
Pelety jsou malé válečky slisované do pilin. Jedná se o ekologický způsob vytápění, jelikož dříve takto využité piliny končily na skládkách nebo se pálily. Tvar pelet umožňuje, aby si je kotle doplňovaly automaticky. Je potřeba zhruba jednou až dvakrát týdně doplnit zásobník peletami a ostatní si již kotel reguluje sám. Vytápění peletami je proto považováno za čisté a relativně jednoduché.
Podle letošních údajů rodina v domě zaplatila za rok 2020 (při výkonu kotle 20 kW) přibližně 34 500 korun (ale u kotle na pelety české firmy OPOP například 25 000 korun).
Kotle na dřevo jsou pouze na ruční přikládání. Ovšem při výhradním vytápěním dřevem je nutné připojit akumulační nádrž. Ta ukládá přebytečné teplo z kotle. Když oheň vyhasne, k vytápění domu se používá nahřátá voda z akumulační nádrže. Nemusíte tedy stále topit (přikládat).
U kotlů na dřevo se majitelé podobně velkého domu dostanou na cenu zhruba 27 200 korun (u kotle OPOP na 22 000 korun), pokud samozřejmě nepoužívají svoje vlastní dřevo.
Kotle na uhlí jsou považovány za levný způsob vytápění. A to jak palivo, tak i kotel. Podle tzb.info.cz je spotřeba pro rodinný dům za rok 2020 asi 32 500 korun u automatických kotlů na uhlí, u ručních je cena nižší.
Zvyšující se cena uhlí ovšem ukazuje, že to tak nezůstane. Při topení uhlím je třeba počítat s výraznou prašností, a to jak při manipulaci s palivem, tak při topení kotlem. Kotelna bývá zaprášená a je potřeba často vynášet popel.
Současná situace ukázala, že závislost na zdrojích paliva z méně či více vzdálených zemí nás může dostat do finančních kleští. Je na každém z nás, jaké řešení zvolíme.