Boj OSN proti obrně. Do Sýrie odešle vakcíny

Ilustrační foto.

OSN připravuje nákladní vozy se zásobami vakcín proti obrně. Mají být dodány do východosyrských oblastí ovládaných radikálním Islámským státem (IS). V Ženevě to ve čtvrtek řekl poradce OSN pro humanitární otázky Jan Egeland.

Světová zdravotnická organizace minulý týden informovala o dvou případech onemocnění tímto nebezpečným onemocněním v syrské provincii Dajr az-Zaur. Z této části Sýrie bylo od začátku roku hlášeno 58 případů ochrnutí, což je jeden ze symptomů obrny.

Egeland řekl, že považuje za úspěch, že je možné vakcínu dopravit do Dajr az-Zauru i do provincie Rakka, i když jsou pod kontrolou IS.

Podle OSN měl být ve čtvrtek otevřen nový humanitární koridor, který umožní dopravit pomoc k lidem, kteří prchají před boji v Rakce, což je středisko stejnojmenné provincie a hlavní stan IS. Arabsko-kurdská koalice zahájila hlavní ofenzivu v Rakce minulý týden. Uprchly kvůli ní tisíce civilistů, avšak humanitární organizace se k nim dostávají těžko.

OSN nyní podle Egelanda vytvořila letecký most, díky němuž bude pomoc dopravována letecky ke Kámišlí, jež se nachází severovýchodně od Rakky. Egeland řekl, že první průzkumná skupina by tam měla dorazit ještě ve čtvrtek.

Ve městě Rakka žilo před boji 300 tisíc lidí, po obsazení města radikály v roce 2014 na 80 tisíc osob uprchlo na jiná místa v Sýrii. S přibližováním fronty k městu začali prchat další lidé, podle odhadů OSN v dubnu a květnu odešlo na 170 tisíc osob. Mnozí z nich jsou v přelidněných a špatně zásobovaných táborech.

Doprava pomoci pozemní cestou je pro OSN nebezpečnější než leteckou. OSN očekává, že další boje přinutí z Rakky odejít další tisíce lidí.

Foto: ČTK/AP , VADIM GHIRDA

Autor: ČTK

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi