Američan, kterého KLDR propustila v kómatu, zemřel. Trump: Brutální režim!

Otto Warmbier.

Zemřel dvaadvacetiletý americký student Otto Warmbier, kterého minulý týden po 17 měsících zadržování propustila z "humanitárních důvodů" Severní Korea. Informovala o tom jeho rodina v prohlášení, které zveřejnila nemocnice v ohijském Cincinnati, kde byl Warmbier hospitalizován. Prezident Donald Trump v reakci na jeho smrt označil KLDR za brutální režim.

Mladík se do vlasti vrátil 13. června v kómatu. Lékaři konstatovali, že měl těžce poškozený mozek. Není však přesně jasné, z jaké příčiny.

Student zemřel v univerzitní nemocnici v Cincinnati. "Strašné trýznivé zacházení, kterého se dostalo našemu synovi v rukou Severokorejců, bohužel nutně nemohlo mít jiný konec než tak smutný, jaký nyní zažíváme," uvedla rodina s tím, že mladík zemřel ve 14.20 místního času.

Rodina poděkovala lékařům za péči, kterou jejich synovi věnovali. "Byl v klidu. Byl doma a my věříme, že to cítil," uvedli mladíkovi nejbližší. Student podle lékařů nereagoval na slovní podněty a žádným způsobem nekomunikoval.

Pchjongjang minulý čtvrtek v oficiální zprávě oznámil, že mladík odsouzený v KLDR k 15 letům vězení a těžkých prací za krádež propagandistického plakátu v hotelu v Pchjongjangu byl propuštěn z "humanitárních důvodů". Na svobodu se dostal po 17 měsících.

Trump, na jehož příkaz byl Warmbier do USA převezen, se ostře ohradil proti "tvrdým podmínkám", kterým byl odsouzenec vystaven v KLDR. "Je to brutální režim," uvedl šéf Bílého domu, který dlouhodobě volí vůči Pchjongjangu velmi rázná slova.

Podle severokorejské strany byl mladíkův stav důsledkem onemocnění botulismem, američtí lékaři s tím však nesouhlasili a uvedli, že má Warmbier těžce poškozený mozek.

Severokorejští představitelé americkým diplomatům podle listu The Washington Post řekli, že Warmbier onemocněl ve vězení botulismem, což je závažná paralyzující nemoc způsobená otravou, která může zapříčinit smrt. Když mu prý byla podána uspávací pilulka, upadl do kómatu, z něhož se neprobral.

Lékaři z nemocnice v Ohiu, kde Warmbier ležel, však uvedli, že pacient měl těžce poškozený mozek a nejevil příznaky onemocnění botulismem. Warmbier utrpěl "značnou ztrátu mozkové tkáně ve všech částech mozku", prohlásil lékař Daniel Kanter. 

Lékaři, kteří Warmbiera vyšetřovali v nemocnici v ohijském Cincinnati, nenašli u pacienta žádné viditelné známky toho, že by byl během věznění vystaven fyzickému násilí. "Nejde o běžné projevy mozkového traumatu. Takovéto následky jsou typické pro zástavu dechu či srdce," řekl Kanter. Podle amerických lékařů byl Warmbierův stav důsledkem respirační zástavy.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi