Návrháři simulují stísněné podmínky jako na Marsu, připravují se na budoucnost

Ilustrační foto.

Švédská společnost IKEA vyrábějící nábytek a bytové vybavení připravuje své designéry na okamžik, až bude většina lidí obývat mikrobyty. Návrháři si na vlastní kůži vyzkoušejí, jak se žije ve stísněných podmínkách, a podle toho mají uzpůsobit uvažování o nábytku, který nebude zabírat zbytečné místo. Do roku 2050 má podle demografických studií kolem sedmdesáti procent světové populace žít ve městech.

Aby si mohli designéři švédské firmy co nejlépe představit podmínky soužití, které lidstvo čekají v budoucnosti, rozhodlo se vedení společnosti využít cvičnou stanici Mars Desert Research Station, která leží v americkém Utahu a simuluje podmínky na planetě Mars, píše server Euro.cz Stísněné podmínky, které panují na tomto místě, by měly zaměstnancům IKEA pomoci uvažovat tak, aby navrhovali multifunkční a úsporný nábytek, který se vejde do malých bytů. Firma to oznámila na Dni designu, jenž každoročně pořádá v městě Älmhut ve Švédsku, v němž byla v roce 1943 založena.

Designéři se chtějí poučit z toho, co by lidé mohli během tříletého pobytu na rudé planetě potřebovat. Manažer designu Marcus Engman uvedl, že IKEA ráda zkouší nemožné věci. A cestování do vesmíru k nim patří. "Malý prostor k životu je ve vesmíru daným faktem. Chceme se z toho poučit, protože malý prostor se stává realitou pro stále více lidí," řekl k tomu Engmann.

Neznamená to, že by se IKEA chystala dobývat Mars. "Chceme zjistit, jak se žije ve vesmíru. Při životě v kosmické lodi nebo v povrchovém modulu na Marsu musíte být při designu nábytku kreativnější, najít možnosti na různé použití jednotlivých věcí a myslet na aspekt udržitelnosti," řekl Michael Nikolic, kreativní lídr ve firmě.

Návrháři by měli na cvičné stanici strávit týden. "Jediné, co na Marsu bude stejné, je člověk," řekla k pokusu vesmírná architektka NASA Constance Adamsová, která bude designéry na místě provázet. Designéři také projdou školením o nových materiálech. Dopravit na Mars kilogram nákladu přijde na dva miliony dolarů.

Před třemi lety podle Organizace spojených národů (OSN) čítala urbanizovaná populace 54 procent, což odpovídalo 3,9 miliardám lidí. Během následujících let se na největším nárůstu městských obyvatel budou podílet Indie, Čína a Nigérie. Zatímco počátkem devadesátých let existovalo deset velkých měst s více než deseti miliony obyvatel, v nichž žilo na 153 milionů lidí. Dnes je takových megalopolí 28 a podle odhadů v nich žije na 453 milionů lidí. Šestnáct měst se nachází v Asii, čtyři v Latinské Americe, tři jsou v Evropě a Africe a dvě v Severní Americe. Do roku 2030 má být takových obřích měst více než čtyři desítky.

Foto: ČTK/DPA/Nasa

Autor: Jan Celerin

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi