OBRAZEM: Půdní byt zrekonstruovaný pro mladou milovnici designu

Malý půdní byt je opticky zvětšován celou řadou hravých nápadů.

Rekonstrukcí půdního bytu v jednom z činžovních domů v Dejvicích vznikl interiér plný nápadů - zajímavý vzdušný obytný prostor s dostatkem světla. Výška krovu navíc umožnila vytvořit nad kuchyní patro s malou pracovnou. Architekt se snažil koncipovat interiér tak, aby se dal lehce obměňovat v souladu s věkem uživatelů i potřebami majitelů.

Snad všechny prostory přihlášené do soutěže Interiér roku 2016 mají vysokou úroveň, ale některé poskytují i nečekaně vtipná řešení a využitelné nápady. Každý samozřejmě neocení stůl zavěšený na ocelových lankách, ale pokud přece jen hledá trochu avantgardní inspiraci, tento byt ji nabízí.

Design interiéru bude možné měnit podle věku majitelky
Majitelka bytu je i přes svůj mladý věk zralou a vyhraněnou osobností, a proto během zadání probíhaly dlouhé rozhovory o architektuře a designu. Výsledkem se stal interiér, který samozřejmě odpovídá jejímu vkusu, ale také životním názorům a postojům a přístupu k materiálním hodnotám. "Snažil jsem se vytvořit interaktivní design, který lze snadno obměňovat bez vynaložení vysokých finančních nákladů v souladu s evolučním vývojem a potřebami majitelů," říká architekt Jaromír Pizinger.

Půdorys bytu.Bledě modrá barva evokuje retro a dodává hravost
Zajímavým prvkem v prostoru je například neobvykle řešená kuchyň. Moderní kuchyňská linka byla vyrobena z bílého Senosanu a pracovní deska z umělého kamene. Umělý kámen má architekt Pizinger rád zejména z toho důvodu, že je téměř k nerozeznání od pravého, ale nemůže mít skryté vady. Vyrábí se z kamenného prachu a malé dávky pryskyřice, a to pod vysokým tlakem a při značné teplotě. Vlastně tak za krátkou dobu vznikne totéž, co příroda utváří miliony let. Vysoké skříňky kuchyně tvoří zároveň schody do patra. Bleděmodrá retro barva dodává celému prostoru hravost, kterou podtrhují i barevná zavěšená svítidla - přiznané žárovky.

Zrcadlení bývá v malých bytech velkým architektonickým kouzlem
Lehce industriálně je řešen zejména jídelní stůl. Byl uchycen do kuchyňského ostrůvku z lakovaných desek a na druhém konci zavěšen ocelovými lany na kovovou konstrukci. Podhled tvoří zrcadlo opticky zvyšující prostor. Místo klasického skla byl však použit materiál Homapal. Byt je vlastně celý prodchnutý mnoha prvky, které ho pomáhají opticky zvětšit. Moment zrcadlení patří k těm základním.

Denní světlo je pro interiér zcela zásadní a pro člověka zdravé
Hlavní osvětlení zajišťují čtyři dlouhé zářivky, jejichž odraz dodává prostoru zajímavý efekt. Obytný prostor je vzdušný, a zejména prosvětlený množstvím střešních oken. Málokdo si uvědomuje, že přísun denního osvětlení do interiéru shora je pro lidský organismus nejlepší, protože světlo v bytě kopíruje denní rytmus a intenzitu osvětlení v exteriéru.

  • Kategorie: Soukromý interiér - rekonstrukce
  • Autor: akad. arch. Jaromír Pizinger a Ing. arch. Naďa Pizinger
  • Studio: MORIX
Soutěž Interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku, kterou pořádá Institut bytového designu, jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty, a to v sedmi kategoriích. Hlavním mediálním partnerem soutěže je Týden.cz.

S nejzajímavějšími soutěžícími budeme postupně čtenáře seznamovat na našich stránkách. Více informací o soutěži zde.

Vyhlášení výsledků: 28. 3. 2017 na mezinárodním kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX

Text: Michaela Rudyková

Foto: archiv , Institut bytového designu

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi