OBRAZEM: Nenápadný byt, který si majitelé nechali doslova přešít na míru

Kuchyně je díky použitým barvám a materiálům jednoduchá a nenápadná a krásně splývá s interiérem.

Jak život plyne, mění se i naše potřeby. Kupujeme, měníme nebo prodáváme bydlení. Majitelé bytu v pražském rezidenčním objektu potřebovali více prostoru, ale nechtělo se jim opustit klidné místo s úchvatným výhledem a snadnou dostupností. Když se naskytla příležitost koupit větší byt ve stejné budově, kde žili dosud, neváhali ani minutu a přestěhovali se jen o pár podlaží.

Řešení bytu majitelé svěřili do rukou designérce Maje Raškové, která dostala základní instrukce: použít a zkombinovat beton, dřevo a kůži. Projekt je velmi moderně postaven a výjimkou nejsou ani velké prosklené plochy do obydleného vnitrobloku. Výzvou pro designérku bylo však paradoxně tyto plochy zakrýt, aby si majitelé zachovali soukromí.

Jak sjednotit původní podlahy, dveře a rámy oken
Při navrhování interiéru se jako nejdůležitější ukázalo citlivé skloubení stávajících dřevěných povrchů. Oříškem byla především barevnost podlahy z dubové mozaiky a kontrastní rámy oken a ploch dveří. Autorka interiéru Maja Rašková potlačila výrazný kontrast tak, že původní části interiéru nakombinovala s neutrálními přírodními tóny stěn a závěsů. Ve středové části bytu umocnila plasticitu stěn metalickým štukem, který imituje beton.

Půdorys bytu.Kuchyňská linka s koženými úchytkami
Koncepční řešení hlavního obytného prostoru se promítá i do kuchyně. Dvířka kuchyňské linky jsou řešena ve stejném barevném provedení jako stěny v obývacím pokoji. Pracovní deska a obklad jsou imitací přírodního kamene. Neutrální ráz kuchyně je umocněn netradičními koženými úchytkami. Kůže jako přírodní materiál bude postupně stárnout a po letech získávat na své kráse.

Mobilní nábytek z minulého bytu našel své uplatnění
Majitelé si přáteli přenést maximum věcí z menšího bytu. Solitéry z masivního exotického dřeva skvěle vynikají na metalickém štuku. Velké lesklé plochy dávají vyniknout kresbě vzácného dřeva. Tvary nábytku jsou jednoduché a užití praktické. Punc elegance prostoru dodávají mosazné osvětlení a kožené úchytky skříní. Klientem požadovaná intimita je řešena kvalitními lněnými závěsy, které zakrývají velké skleněné plochy.

A jak designéra vyřešila chybějící technickou místnost?
Byt je sice prostorný, ale nemá žádnou technickou místnost. Proto bylo nutné do kompozice kuchyně začlenit také pračku se sušičkou a úklidovou skříň. Celková rozloha bytu je 93 m2, obývací pokoj a ložnice mají prostorné balkony. Koupelna je netradičně řešena vstupem z centrální chodby i z ložnice. Další dva pokoje plně uspokojily potřeby rodiny, která využila situace a přestěhovala se, aniž by si musela měnit adresu v dokladech. Bydlení v Rezidenci Prokopova je po řadě přínosných designérských změn pro majitele skutečnou radostí, protože nyní jim je byt šitý na míru a padne stejně skvěle jako nové šaty.

  • Kategorie: Soukromý interiér novostavba
  • Autor: MgA. Maja Rašková
  • Studio: ARTCORE

SOUTĚŽ INTERIÉR ROKU
V rámci soutěže Interiér roku, kterou pořádá Institut bytového designu, jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty, a to v sedmi kategoriích. Hlavním mediálním partnerem soutěže je Týden.cz.

S nejzajímavějšími soutěžícími budeme postupně čtenáře seznamovat na našich stránkách. Více informací o soutěži zde.

Vyhlášení výsledků proběhlo 28. 3. 2017 na mezinárodním kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX

Text: Kateřina Kutnohorská

Foto: archiv , Institut bytového designu

Autor: - red -

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi