Zeman mluvil s šéfem soudu pro lidská práva o zabitém Čechovi

MILOŠ ZEMAN, GUIDO RAIMONDI, PAVEL RYCHETSKÝ.

Osvobození útočníka, který loni v září v Londýně usmrtil českého občana, nebo nezávislost soudnictví probíral v pondělí na Pražském hradě prezident Miloš Zeman s předsedou Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) Guidem Raimondim.

Italský soudce zamířil do Česka u příležitosti jeho půlročního předsednictví v čele Výboru ministrů Rady Evropy. Večer se setká i s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), v úterý pak míří do Brna.

Nedávné rozhodnutí britského soudu osvobodit útočníka, který usmrtil českého občana, zmiňoval Zeman minulý týden i při návštěvě Británie. "V této souvislosti nicméně pan předseda (Raimondi) musel reagovat tak, že pokud tato věc není předložena ESLP a nezná bližší skutečnosti, tak ji samozřejmě nemůže komentovat. Jakkoliv možnost obrátit se na ESLP stále existuje," řekl v pondělí vedoucí odboru vnějších vztahů a protokolu Ústavního soudu Vlastimil Göttinger.

Zeman se podle Göttingera zajímal i o přistoupení Evropské unie k Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod. "Pan předseda uvedl, že dochází ke sbližování názorů a jakkoliv EU ještě nepřistoupila k úmluvě, tak se dá očekávat další sbližování vztahů a následné prolnutí ochrany lidských práv," řekl.

ESLP se sídlem ve Štrasburku vznikl v roce 1959 k projednávání stížností na porušení Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Soudce volí parlamentní shromáždění Rady Evropy, soud tedy funguje mimo unijní struktury.

Posledním tématem zhruba 45 minut dlouhého rozhovoru byla obecně otázka soudnictví, jeho nezávislosti a dalšího rozvoje, uvedl Göttinger. "Pan prezident též zmínil svoji připravovanou návštěvu Štrasburku u příležitosti předsednictví ČR ve Výboru ministrů Rady Evropy. Tato cesta se dlouhodobě plánuje na podzimní měsíce letošního roku," sdělil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Raimondiho čeká ještě v pondělí večeře s premiérem Sobotkou, s kterým se potká i v Brně na úterní mezinárodní konferenci Závaznost soudních rozhodnutí. Raimondi tam vystoupí s hlavním projevem, koreferát k němu pronese předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Ještě předtím ho čeká společenský oběd, který na jeho počest uspořádal Nejvyšší soud ve spolupráci s Ústavním soudem. Před středečním odletem z ČR navštíví Raimondi Českou advokátní komoru, dodal Göttinger.

Foto: ČTK , Jozífek Radek

Autor: ČTK

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi