V rozhádané ostravské ČSSD začne přeregistrace členů

Ilustrační foto.

V ostravské ČSSD, která se potýká s vnitřními spory, začne v úterý přeregistrace členů, jak ji navrhlo vedení strany. Ostravští sociální demokraté se tak musí v úterý nebo ve středu dostavit na krajský sekretariát strany a potvrdit svůj zájem o členství, jinak jim zanikne.

Vedení strany schválilo přeregistraci jednak na základě zprávy stranické ústřední kontrolní komise a jednak i z podnětu tamního krajského výboru, v jehož čele stojí bývalý hejtman Miroslav Novák.

Ostravská ČSSD má nyní zhruba 800 členů a je nejsilnější regionální organizací v Moravskoslezském kraji.

Nynější vedení ostravské organizace rozhodnutí kritizuje a považuje ho za neobvyklý zásah. Podle Jany Dronské z ostravské ČSSD  se přeregistrace v Ostravě i celém kraji uskuteční vůbec poprvé. "Podle názoru okresního výkonného výboru k přeregistraci nebyl a není důvod. Rozhodnutí předsednictva strany však musíme respektovat, a proto doporučujeme všem členům, aby přišli k přeregistraci," uvedla předsedkyně ostravského Okresního výkonného výboru Jana Vajdíková. Vedení ostravských sociálních demokratů se ale obává, že vzhledem k negativní náladě uvnitř sociální demokracie velké množství lidí k registraci nepřijde.

Spory mezi dvěma křídly ostravské ČSSD trvají delší dobu. Loni v listopadu sociální demokraté nejprve odvolali tehdejšího předsedu ostravské ČSSD Lumíra Palyzu. Ústřední kontrolní komise strany ale v lednu vyhověla stížnosti Nováka, který listopadovou okresní konferenci, na níž byl Palyza odvolán, kvůli porušení stanov zpochybnil. Konference se tak musela opakovat v únoru, kde byl Palyza ale opět odvolán a novou předsedkyní se stala právě Vajdíková. Krajský výkonný výbor v čele s Novákem pak navrhl přeregistraci a u vedení uspěl i s návrhem na vyškrtnutí Vajdíkové a poslance Adama Rykaly z kandidátní listiny pro sněmovní volby.

Foto: archiv

Autor: - red -, ČTK

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi