Absentér Čuba by měl odstoupit! durdí se šéf Senátu Štěch

František Čuba.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) minulý týden v dopise vyzval svého kolegu Františka Čubu (SPO), aby rezignoval na senátorské křeslo, pokud mu zdraví nedovoluje vykonávat funkci zákonodárce. Čuba však není jediným zákonodárcem, jemuž dělá docházka problémy, jak zjistil ve svém novém vydání časopis TÝDEN.

Čuba se schůze Senátu zúčastnil naposledy loni 24. srpna, pak byl na operaci očí a trávicího traktu a následujících téměř deset měsíců se nezúčastnil jediného zasedání horní komory. Po celou dobu přitom pobíral senátorský plat včetně finančních náhrad ve výši 122 tisíc korun měsíčně. Po kritice nabídl, že se vzdává platu, ale chce zůstat dál senátorem a úřadovat z domova.

Toto řešení odmítl šéf Senátu Milan Štěch, protože horní komora prostě nemůže přestat dávat senátorovi jeho plat. Čubovo chování označil za trapné a v oficiálním dopise ho vyzval k rezignaci. "Panu senátorovi Čubovi už jsem odpověděl. Očekávám, že pan Čuba navrhne jiné řešení. Pokud mu zdravotní stav nedovolí vrátit se do Senátu k výkonu jeho mandátu, bylo by čestným řešením tohoto mandátu se vzdát," sdělil časopisu TÝDEN šéf horní komory.

Milan Štěch.

Podle Štěcha dlouhodobá absence poškozuje Senát jako instituci a znamená, že voliči na Zlínsku v ní nemají zastoupení. Senátoři tvrdí, že Čubův zdravotní stav se nejspíše nezlepší, protože trpí Alzheimerovou nemocí a nebude schopen funkci vykonávat. "Bůhví, jestli tuší, co se kolem něj děje," říká jeden z jeho senátorských kolegů.

Čuba ale není jediným zákonodárcem, jenž na zasedání sněmovny či Senátu moc často nezabloudí. Podle srovnání vypracovaného TÝDNEM jsou i tací, kteří se nezúčastnili více než poloviny všech hlasování od posledních voleb, tedy u senátorů od roku 2016 a u poslanců od roku 2013.

* Kdo je nejčastější absentér v Poslanecké sněmovně?

* Kdo nejčastěji chyběl na schůzích Senátu?

* Jaké jsou nejčastější důvody nepřítomnosti politiků v parlamentu?

Žebříček chybějících politiků, jejich vysvětlení a důvody nepřítomnosti si můžete přečíst v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, který je právě v prodeji.

Foto: ČTK , Glück Dalibor, Krumphanzl Michal

Autor: - pcl -, - dj -

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi