Auta a vepřové, bankrot kvůli airbagům a létající stroj

Světovou premiéru měl v uplynulých dnech Hyundai Kona.

Jak souvisí automobilový průmysl a vepřové maso? Zdánlivě jde o nesmyslné spojení, jenomže realita dokazuje opak. Stejně tak je na tom i možnost čtyřkolovým vozidlem překonat kanál La Manche. Když to nejde po vodě, tak přijde na řadu vzduch. A létající vůz je také skutečností.

Evropská unie je připravena zrušit cla na dovoz většiny automobilových komponentů z Japonska, které by mělo na oplátku snížit nebo zrušit cla na dovoz zemědělských produktů, jako je vepřové maso, sýr a víno. Obě strany o těchto záležitostech nyní jednají v Tokiu s cílem uzavřít smlouvu o partnerství do začátku července.

EU nyní uplatňuje cla ve výši tří až čtyř procent na dovoz automobilových komponentů a deset procent na dovoz automobilů z Japonska. Podle informací listu Nikkei je unie připravena zrušit dovozní cla na více než 90 procent autodílů, jakmile dohoda vejde v platnost. Jednání však vázne na termínu odstranění cel, zatímco EU trvá na tom, že na postupné zrušení tarifů potřebuje deset let, Japonsko prosazuje sedm. Tak se můžeme těšit, že za nějaký čas koupíme japonská auta levněji s vědomím, jak si obyvatelé japonských ostrovů pochutnávají na prasátku...

V té době by však už mohla být firma Takata historií. Společnost zasáhl celosvětový skandál s vadnými airbagy podle informovaných zdrojů chystá její vedení vyhlášení bankrotu. Takata totiž bude muset vyplatit miliardy dolarů na odškodném a pokutách kvůli vadným nafukovačům airbagů, které jsou spojovány s nejméně 16 úmrtími po celém světě. Firma v rámci lednové dohody s americkou vládou přiznala, že skrývala důkazy o rizicích spojených s jejími nafukovači, a přistoupila na zaplacení jedné miliardy dolarů. Odborníci z odvětví náklady na svolávání airbagů odhadují na deset miliard dolarů (zhruba 236 miliard Kč). To už důvod k bankrotu je!

Evropský klient je podle koncernu VW jiný, než ten v USA (ilustrační foto).A když už jsme u těch skandálů, pak ten, který má na krku koncern Volkswagen, pokračoval na evropské půdě. V rámci rozhovorů s eurokomisařkou pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví Věrou Jourovou VW přistoupil na to, že nabídne dodatečnou dvouletou záruku evropským majitelům naftových automobilů, kterých se týká jeho emisní skandál. Nehodlá jim však poskytnout žádnou finanční kompenzaci.

Mluvčí Volkswagenu uvedl, že automobilka bude po dva roky bezplatně odstraňovat případné závady související s touto úpravou. Dodal nicméně, že zatím žádné takové závady nejsou známy. Mluvčí navíc tento postup neoznačuje za záruku. "Není to žádná záruka, ale opatření, které buduje důvěru," prohlásil. To podle agentury DPA znamená, že v případě neochoty Volkswagenu problém odstranit bude muset zákazník u soudu prokázat, že závada souvisí s úpravou vozu kvůli aféře s emisemi. Jourová sice hovoří o úspěchu v jednání, ovšem stále platí, že evropský klient není z hlediska koncernu rovný s majitelem poškozeného vozu v USA.

Velkou premiérou uplynulých dnů bylo představení malého SUV Hyundai Kona. Korejská automobilka světovou premiéru rozdělila, pro evropské motoristické novináře uspořádala prezentaci v Miláně, pro zbytek světa v Soulu. Nicméně faktem zůstává, že Hyundai se novinkou poprvé pustil do segmentu B "esúvéček", v němž je konkurence stále silnější. Model Kona dostal odvážný design, perfektní výbavu a jízdní schopnosti posílené novými motory i možností pohonu všech kol. Na český trh by měl dorazit v posledním čtvrtletí letošního roku, cena zatím nebyla stanovena.

Na kolech to přes La Manche nejde, lepší je to vzduchem.Kona se sice klidně pustí do terénu, ale vodní překážku v podobě kanálu La Manche nezvládne. Na její překonání musí být létající vozidlo, jak dokázal francouzský pilot se strojem vypadajícím jako bugina s padákem pro paragliding. Bruno Vezzoli odstartoval z opuštěného vojenského letiště u Calais na severozápadě Francie a po necelé hodině přistál nedaleko anglického přístavu Dover. Stroj o váze 450 kilogramů dojel na místo startu po vlastní ose z Paříže a podobně dojel do Londýna. "Řekl bych, že největší riziko představovala porucha, stejně jako v případě jiných jednomotorových strojů," řekl Vezzoli poté, co překonal vzdálenost 59 kilometrů.

Duchovním otcem létajícího vozítka, pokřtěného Pegasus po okřídleném koni z řeckých bájí, se jeví podnikatel Jérôme Dauffy. Inspiroval se i francouzským průkopníkem vzduchoplavby Louisem Blériotem, který jako první letec překonal Lamanšský průliv ve stoji těžším než vzduch v roce 1909. "Automobilový a letecký průmysl se zrodily před sto lety a teprve teď se je snažíme zkombinovat," řekl Dauffy, který si zprvu přál postavit létající vozidlo schopné obletět Zemi během 80 dnů.

Auta se budou vbrzku  řídit sama, a když se jim bude chtít, tak vzlétnou. Člověk v nich pak bude řidič nebo letec? Či jen nutná zbytečnost? Čeká nás hezká budoucnost...

Foto: Hyundai Motor, ČTK/AP, www.lavoixdunord.fr

Autor: - vit -

Titulní strana Standardní písmo Větší písmo

Tmavé zobrazení
Přepnout na plnou verzi